ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

STPRMS

Název projektu anglickySustainable Truck Parking Reservation Management System

Popis projektu
Denní potřeba parkovacích míst pro nákladní automobily na dálnicích v Německu je vysoká. Řidiči nákladních vozidel hledají i 1,5 hodiny, aby našli parkoviště. Výsledkem je překročení povolené doby řízení, parkování na nevhodných místech nebo i dopravní nehody. V Německu totiž před projektem chybělo 30 000 parkovacích míst pro nákladní vozidla. I při nové výstavbě se situace dramaticky nezměnila.

Do roku 2030 se zde nákladní doprava zvýší až o 39%. Rezervační systém parkování nákladních vozidel je proto nezbytný. Předchozí rezervační systémy, jako je Truck Parking Europe, se nepodařilo úspěšně zavést z důvodu chybějícího platebního systému, malého počtu účastníků a velkého osobního úsilí na odpočívadle hlásit volná parkovací místa. Aplikace jako Fernfahrer z ETM pomáhají řidiči kamionu plánovat trasy a najít odpočívadla na trase, ale bez možnosti rezervace jsou k dispozici pouze informace.
 
Projekt vyvinul zcela nový systém rezervace a placení parkovacích míst nákladních vozidel. K plánování trasy byla použita aplikace Fernfahrer. Po projektu řidiči najšli mnnohem více parkovacích míst k rezervaci, s jednoduchou platbou pomocí SMS, tedy bez bankovních údajů, pouze s číslem mobilního telefonu a poskytovatelem. Rezervace je přesměrována na odpočívku, kde její operátor zablokuje parkovací místo. Roční obrat s rezervačním poplatkem 5,50 EUR se předpokládal kolem 3,9 milionu EUR.
 
Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
f) - poskytování rezervačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
E - efektivita silniční sítě a kongesce
Z - zlepšení dopadů na životní prostředí
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy
Odpovědnost  UNSERPARKPLATZ GMBH
Zúčastněné strany UNSERPARKPLATZ GMBH
Financování Program H2020 částkou 50 000 EUR
Celkem  71 429 EUR
Harmonogram 7/2015 – 12/2015
Kontakt

https://cordis.europa.eu/project/id/683430