Volně přístupné parkoviště pro sdílení automobilů

Název projektu anglickyFree-flow parking for car-sharing

Popis projektu
Jedním z nejviditelnějších, ale méně zvažovaných dopadů více než 19,2 milionu registrovaných motorových vozidel v Austrálii je parkování. Počet automobilů brzy převýší počet obyvatel. Vzhledem k tomu, že auta stojí v průměru 95 % času, bude parkování na našich předměstích, ve městech a obcích stále větším problémem.

Tento projekt v úzké spolupráci s vládou a průmyslem prozkoumá, zda volně přístupná parkovací místa pro programy sdílení automobilů mohou zvýšit využívání sdílení automobilů, což pomůže snížit dopravní kongesce a povede k lepší plynulosti dopravy v regionech a jejich okolí, podobně jako se osvědčil efekt sdílení automobilů na okružní jízdy.

Tento projekt navrhuje prozkoumat služby FFCS, které v současné době existují na mezinárodní úrovni, a posoudit potenciální výhody, které mohou přinést. Mezi přínosy sdílení vozů pro cesty tam a zpět, které již byly zaznamenány ve městě Sydney, patří např:

• Méně vlastněných automobilů: Přechod od vlastnictví ke službám snižuje počet osobních automobilů. Na každé vozidlo pro sdílení vozů pro okružní jízdy v síti připadne v obci o 10 vozidel v soukromém vlastnictví méně. Toto snížení počtu vozidel má velkou hodnotu, pokud je počet rezidentních vozidel stejný nebo větší než dostupný prostor pro skladování na obrubnících. Jen ve městě Sydney odebrala flotila sdílených vozů obci přibližně 10 000 automobilů.

• Menší využívání automobilů: Uživatelé sdílených automobilů ve městě Sydney uvedli, že cestují autem méně než dříve - ročně ujedou přibližně o 2 000 vozokilometrů méně. Toto snížení počtu vozokilometrů má velký význam pro snížení dopravních kongescí, znečištění a traumatizace silnic a zároveň pro zlepšení veřejného zdraví. Síť sdílených automobilů ve městě Sydney snížila počet ujetých vozokilometrů až o 37 milionů kilometrů ročně.

Uživatelé služeb sdílení automobilů pro cesty tam a zpět nahrazují cesty automobilem cestami veřejnou dopravou, chůzí a jízdou na kole. Na tyto pozitivní kroky se zaměřuje i politika Rady. Řidiči, kteří služby nevyužívají, mají prospěch ze snížení konkurence o místo na silnici, parkování v cílových místech a skladování u obrubníků.

FFCS byly zavedeny v řadě jurisdikcí v mezinárodním měřítku jako doplňková možnost ve srovnání se sdílením automobilů pro okružní jízdy, která odstraňuje nutnost, aby sdílené vozidlo mělo vyhrazené konkrétní parkovací místo nejčastěji přidělené místním orgánem veřejné správy, vyjednané s poskytovatelem sdílení automobilů. Systém FFCS umožňuje uživatelům vyzvednout a vrátit vůz kdekoli v určité oblasti města. FFCS může zajistit vysoký stupeň využití vozidel a menší využití infrastruktury v podobě parkovišť, a má tak potenciál zvýšit efektivitu odvětví dopravy. Může však také existovat obava, že FFCS konkuruje jiným efektivním druhům dopravy, jako je cyklistika, taxi/uber a veřejná doprava, nebo by snad mohla zvýšit počet pohybů vozidel na síti kvůli většímu pohodlí.

Největší výhodou "jednosměrné" služby je, že poskytuje svým uživatelům žádanou flexibilitu, neboť lidé mohou jet, kam potřebují, a poté ukončit pronájem vozidla jeho jednoduchým vrácením ve stejné vymezené oblasti s využitím některého z povolených míst.

Největší nevýhodou je potenciální negativní dopad na širší komunitu, protože FFCS může vést k hromadění a narušování místních parkovacích ploch a k odporu obyvatel, jak je tomu v případě volně sdílených kol.

V současné době podporuje australský trh služeb sdílení automobilů více než 150 000 uživatelů, kteří mají přístup k více než 30 000 vozidel. K tomu dochází především v Melbourne a Sydney, kde sídlí 90 % členů a vozidel. Zejména ve městě Sydney, které:

• má největší síť v Austrálii s 20 000 uživateli (což odpovídá 20 % obyvatel města).
  • využívá 805 vozidel (162 na místech mimo ulice), která jsou pevně umístěna na konkrétních parkovacích místech přidělených městem Sydney po konzultaci s místní komunitou

Díky investicím poskytovatelů služeb sdílení okružních jízd a podpoře radnic nyní existuje trh, na kterém mohou služby sdílení jízd konkurovat nízkoprahovému vlastnictví automobilů.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast E