ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Bezpečnostní interakce mezi vozidly a jízdními koly (V2B) pomocí mobilních zařízení 4G

Název projektu anglickyVehicle to bicycle (V2B) safety interactions using 4G mobile devices

Popis projektu
Interakce cyklistů s vozidly na křižovatkách a v městském silničním prostředí jsou významným rizikovým faktorem nehod. Špatná viditelnost a nedostatek času na reakci jsou hlavními příčinami nehod cyklistů. Na trhu je k dispozici řada asistenčních zařízení a služeb pro cyklisty, žádná z nich však neposkytuje integrovanou a propojenou službu jak pro řidiče, tak pro cyklisty.
 
Mezi stávající produkty patří např:
 
 • Cyklistické počítače: Mohou sledovat jízdu a metriky cyklisty, přičemž pokročilejší produkty nabízejí technologii založenou na radaru, která jezdcům poskytuje povědomí o vozidlech blížících se zezadu. Stávající produkty nemohou sdílet data v reálném čase mezi cyklisty a řidiči, aby umožnily proaktivnější upozornění.
 • Aplikace pro cyklisty: Mohou poskytovat statistiky o jízdě na kole a platformy uživatelské komunity. Některé stávající produkty nabízejí sledování polohy téměř v reálném čase pro účely sdílení s rodinou a přáteli, nikoli však pro širší záměr výsledků v oblasti bezpečnosti silničního provozu.
 • Telemetrie na míru pro jízdní kola: Tyto služby mohou některým zákazníkům poskytovat služby na míru, ale jejich cena je obvykle vyšší a fungují pouze s konkrétními produkty. Tyto produkty na míru se obvykle neintegrují s jinými službami.
 • Senzory založené na infrastruktuře: Mohou zajistit lepší detekci a informovanost o cyklistech tam, kde jsou rozmístěny senzory, a mohou se integrovat do systémů řízení dopravy. Náklady na nasazení fyzické technologie v celé síti však mohou být vysoké a existuje možnost využití vlastních spotřebitelských zařízení.
 
Existuje potřeba inovativní aplikace, která splňuje následující požadavky zaměřené na zvýšení bezpečnosti cyklistů:
 • Sdílení dat v reálném čase
 • Platforma a služba s otevřeným přístupem pro rozšíření zapojení komunity
 • Je založena na stávajících a vznikajících technologiích, technicky dosažitelná za rozumnou cenu
 • Bez závislosti na další silniční infrastruktuře
 • Opětovné využití stávajících asistenčních/mobilních zařízení nebo technologií, kdekoli je to možné.
 
 
Cíle projektu
Celkovým cílem projektu je vyvinout systém V2B, který zvýší povědomí řidičů o potenciálních konfliktech s osobami jedoucími na kole, a tím sníží počet kolizí. Konkrétní cíle projektu jsou následující:
 
 • Určit požadavky na výkonnost systému V2B s ohledem na:
a) standardy zpráv, frekvenci, latenci, škálovatelnost, strukturu témat a optimalizaci,
b) sladění se standardy V2X
c) omezení, požadavky a provozní náklady serveru zpráv.
 
 • Vyvinout systém využívající současnou technologii mobilních širokopásmových služeb 4G LTE a mobilní aplikaci sladěnou s výše stanovenými požadavky na systém V2B.
 • Provést testování a demonstrace s cílem ověřit výkonnost systému v reálném světě a zjistit, na co je třeba zaměřit budoucí úsilí.


Zařazení projektu
Prioritní oblast B
Odpovědnost  Queensland Department of Transport and Main Roads
Zúčastněné strany Queensland University of Technology
Financování Program iMOVE
Kontakt

https://imoveaustralia.com/project/vehicle-to-bicycle-v2b-safety-interactions/