ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Kybernetická bezpečnost pro připojená vozidla a vozidlové sítě

Název projektu anglickyCyber security for connected vehicles and vehicular networks

Popis projektu
Automobilový průmysl prochází nebývalými technologickými změnami, které jsou způsobeny nástupem digitálních technologií, autonomního řízení a propojených vozidel. Výrobci automobilů neustále pracují na nových technologiích, které mají zvýšit bezpečnost silničního provozu a pohodlí uživatelů, šetřit životy a čas. Bohužel zloději aut a hackeři se neustále snaží najít způsoby, jak tyto technologie zneužít. Jedním z příkladů je nedávný "reléový útok" zneužitím funkce bezklíčového odemykání v některých moderních automobilech.
 
Celosvětový trh s propojenými automobily se během několika příštích let zdvojnásobí a exponenciálně poroste počet propojených funkcí, které nám zpříjemní a zvýší bezpečnost při cestování. Rostoucí počet chytrých funkcí zabudovaných do automobilů však otevírá dveře vážné hrozbě - hackerským útokům. Vzhledem k tomu, že připojené automobily jsou propojeny s internetem a jejich klíčové části jsou propojeny sítí, mají protivníci potenciál získat vzdálený přístup k vyměňovaným datům a manipulovat s nimi, což vede k řadě problémů, jako je únik osobních informací, překonání bezpečnostních mechanismů vozidla nebo dokonce úplné dálkové ovládání automobilu.  Stávající metody kybernetické bezpečnosti pro internet nemusí být pro budoucí propojená vozidla vhodné, proto je nezbytné navrhnout a zavést nové bezpečnostní rámce, které budou naše vozidla a dopravní systémy chránit.
 
Cíle projektu
Projekt se bude zabývat novými výzvami v oblasti kybernetické bezpečnosti, ochrany soukromí dat a důvěry v připojených vozidlech, vozidlových sítích a funkcích automatizovaného řízení.
 
Konkrétně bude v rámci projektu:
 
  • Vyvinuty demonstrace, které ukáží bezpečnostní rizika a řešení pro vozidla.
  • Navržena řešení kybernetické bezpečnosti na koncepční úrovni pro řešení bezpečnostních výzev ve vozidlech a vozidlových sítích.
  • Vyvinuty postupy testování kybernetické bezpečnosti pro bezpečnost a zabezpečení vozidel.
l
 
Zařazení projektu:
Prioritní oblast B
Odpovědnost  IAG
Zúčastněné strany University of Technology Sydney
Financování Program iMOVE
Kontakt

https://imoveaustralia.com/project/cyber-security-for-connected-vehicles/