TWV Bezpečné parkování na základně v Calais

Název projektu anglicky TWV Safe and Secure parking at the Calais Outpost

Popis projektu
Cílem projektu je vybudování 96 parkovacích míst pro těžká nákladní vozidla (HGV) podle "Zlatého" standardu bezpečného parkování (SSPA) o rozloze 27 566 m2 s možností proclení nákladu, v blízkosti hranic mezi Spojeným královstvím a Francií, pro nákladní vozidla jedoucí po dálnici A26, v hlavní síti TEN-T a v koridoru Severní moře - Středozemní moře.

Vzhledem k zeměpisné poloze Calais, vstupní brány do kontinentální Evropy, pomůže TWV Calais SSPA odstranit úzké hrdlo poškozující jednotný trh a zlepšit dopravní proud na TEN-T. Dálnice A26 je jednou z nejvytíženějších v Evropě a denně na ní projede přibližně 5 000 nákladních vozidel. Potýká se s nárůstem dopravy a výrazným nedostatkem parkovišť pro těžká nákladní vozidla s vysokou úrovní bezpečnosti podle norem EU pro bezpečná a chráněná parkoviště.

Kromě 96 parkovacích míst podle "Zlatého" standardu SSPA bude těžit z celních povolení umožňujících vyřizování celních formalit před přístavem Calais, který se po brexitu stal strategickým přechodem spojujícím Spojené království s Evropskou unií na kontinentu. TWV Calais SSPA je součástí francouzského plánu řízení dopravy po brexitu, který má odlehčit přetíženému přístavu v Calais.

Navrhovaný projekt bude udržitelnou oblastí, jejímž cílem je bezpečnost řidičů a jejich zboží, pohodlí a zlepšení pracovních podmínek dopravců, plynulejší doprava a logistika a zároveň integrace a ochrana životního prostředí.

Projekt je strukturován do tří pracovních balíčků:
WP 1- Řízení projektu a komunikace
WP 2- Výstavba vnějších infrastruktur pro příjem těžkých nákladních vozidel
WP 3 - Vytvoření infrastruktur určených pro bezpečnost

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
III. - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
R - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
E - efektivita silniční sítě a kongesce
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy