Bezpečné parkování kamionů na hlavních koridorech v Nizozemí

Název projektu anglicky Secure Truck Parking on the Topcorridors in the Netherlands

Popis projektu
Akce je zaměřena na rozvoj a výstavbu 765 parkovacích míst na čtyřech bezpečných a chráněných parkovištích pro těžká nákladní vozidla (SSTPA), která jsou vybavena digitálními informačními systémy v reálném čase, a to na koridorech hlavní sítě Severní moře-Baltské moře, Severní moře-Středdní moře a Rýn-Alpy.

Jedná se o první fázi projektu bezpečných parkovišť v rámci nizozemského víceletého programu.

Lokality na Maasvlakte Plaza (přístav Rotterdam), Dordrecht, Truckparking Venlo a Asten jsou klíčové, protože v Nizozemí se nachází hlavní silniční, železniční a vnitrozemská vodní tranzitní nákladní doprava, která obsluhuje významné dopravní toky. Tato místa pro parkování se nacházejí v těsné blízkosti železničních a silničních terminálů, přístavů, letišť a logistických center pro multimodální dopravní řešení.

Činnosti zahrnují modernizaci a rozšíření stávajících parkovišť pro kamiony ve Venlo, Astenu a Rotterdamu a realizaci nového parkoviště pro kamiony v Dordrechtu. Součástí akce je rovněž zavedení digitální platformy napojené na přístupový bod DATEX II v Nizozemí, která zajistí přenos statických a dynamických dat o parkování nákladních vozidel pro SSTPA.

Bezpečná a zabezpečená parkoviště projdou certifikací podle nově vyvinutých unijních norem.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
III. - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
R - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
E - efektivita silniční sítě a kongesce
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy
Odpovědnost  Provincie Zuid-Holland
Zúčastněné strany