Efektivní a spolehlivá infrastruktura v Koperu - Parkování pro nákladní vozidla

Název projektu anglicky Efficient and Reliable Infrastructure in Koper – Parking for Trucks

Popis projektu
Projekt řeší výstavbu nového bezpečného parkoviště pro kamiony (SSTPA), které se nachází na slovinské dálnici A1 navazující na hlavní přístav Koper na křižovatce baltsko-jaderského a středomořského koridoru TEN-T.

Cílem projektu je vybudovat nové bezpečné a zabezpečené parkoviště pro nákladní vozidla v souladu se standardem EU pro parkování na úrovni "Zlatá", který poskytuje studie Evropské komise o bezpečných a zabezpečených parkovištích pro nákladní vozidla (MOVE/C1/2017-500), a se směrnicí 2010/40/EU a nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 885/2013, pokud jde o poskytování informačních služeb pro bezpečná a zabezpečená parkoviště pro nákladní a užitková vozidla.

K dosažení cíle projekt zahrnuje výstavbu SSTPA na ploše 58 000 m2 s 203 parkovacími místy pro těžká nákladní vozidla (HGV), včetně sedmi pro vozidla přepravující nebezpečné zboží (podle Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR). Projekt rovněž řeší realizaci bezpečnostních opatření  a služeb v areálu.

Projekt přinese výhody pro nákladní dopravu a zvýší kvalitu služeb pro odvětví nákladní dopravy na baltsko-jaderském a středomořském koridoru. Rovněž sníží úroveň nákladní dopravy ve městě Koper a zvýší bezpečnost dopravy.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
III. - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
R - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
E - efektivita silniční sítě a kongesce
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy
Odpovědnost  LUKA KOPER, PORT AND LOGISTIC SYSTEM, D.D.
Zúčastněné strany
Financování Program CEF částkou 4 896 500 EUR