Rozvoj bezpečného parkování nákladních vozidel v Debrecíně

Název projektu anglicky Developing Safe and Secure Truck Parking in Debrecen

Popis projektu
Projekt zahrnuje výstavbu nového bezpečného parkoviště pro nákladní automobily (SSTPA) na maďarské dálnici M35 ve správním obvodu města Debrecín. Dotčený úsek dálnice (Görbeháza-Debrecen) je součástí evropské sítě TEN-T. Jelikož se tento úsek dálnice M35 navíc nachází v těsné blízkosti středomořského koridoru, má projekt význam i pro silniční nákladní dopravu v rámci hlavní sítě. Je součástí globálního projektu, konkrétně "Strategie udržitelného rozvoje měst (SUDS)" Debrecín pro období 2021-2027.

Projekt představuje zejména první etapu vytvoření logistického uzlu mimo Debrecín. V současné době podél dálnic v regionu chybí SSTPA, což neodpovídá rostoucí poptávce po vhodných zařízeních, která by nabízela provozovatelům nákladních vozidel potřebnou kvalitu služeb. Tato situace vede k tomu, že doba jízdy neodpovídá zákonným časovým limitům pro zastavení, a tím i k nehodám, a také k přetížení místní silniční sítě, když těžká nákladní vozidla (HGV) sjíždějí z dálnice, aby našla vhodné místo k parkování. Nedostatek SSTPA vede také ke zvýšenému riziku trestných činů v nákladní dopravě. Projekt tak bude představovat první krok k uspokojení výše uvedené poptávky po bezpečném parkování. V rámci projektu vznikne zejména 194 bezpečných parkovacích míst pro nákladní vozidla v souladu se "Stříbrnou" úrovní parkovacího standardu EU a 64 míst se "Zlatou" úrovní. Nový SSTPA bude poskytovat služby ITS v souladu s požadavky nařízení 885/2013.

Výsledky projektu zvýší bezpečnost a ochranu silničního provozu, umožní časové úspory (při dojezdu na bezpečné parkoviště), zajistí výhody pro uživatele a přínosy pro životní prostředí snížením počtu nákladních vozidel na místní silniční síti.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
III. - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI
C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
R - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
E - efektivita silniční sítě a kongesce
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy
Odpovědnost  DEBRECENI INGATLANFEJLESZTO KFT
Zúčastněné strany