Zřízení dvou bezpečných parkovišť ve španělsko-francouzském pohraničí

Název projektu anglicky Setting up two safe and secure parking areas in the Spanish-French border region

Popis projektuCelkovým cílem akce je zřízení bezpečného a chráněného parkoviště pro nákladní automobily a přispění k rozvoji husté sítě SSTPA na evropských koridorech nákladní dopravy v souladu s evropskou politikou a národní strategií. Akce se nachází v blízkosti dálnice A1, 450 m od sjezdu Seceani A1 a 1100 m od sjezdu Ortisoara, a je tak přístupná z obou směrů dálnice A1. Na tomto úseku dálnice A1 se překrývají 2 evropské koridory TEN-T: Rýn - Dunaj a Orient / Východní Středomoří.

Specifickým cílem této akce je vybudování nového bezpečného parkoviště, které se skládá ze: silniční křižovatky, zabezpečeného parkoviště s 86 parkovacími místy a se 2 elektrickými stanicemi zajišťujícími služby pro řidiče (toalety, sprchy, prádelna a sušárna). Cílem nové investice je získání standardu "Platinového" standardu  EU-Parking Standard. Příjemce je již členem (ESPORG - European Secure Parking Organisation).

Realizace akce bude mít pozitivní sociální dopad, neboť bude reagovat na některé aktuální potřeby / problémy, zejména na:
  • zkrácení cestovní doby / vzdálenosti k dosažení bezpečného a zabezpečeného parkoviště
  • zlepšení podmínek pro profesionální řidiče nákladních vozidel poskytnutím vysoce kvalitních služeb (sprchy, toalety, čekárny a další zařízení)
  • snížení krádeží zboží z nákladních vozidel nabídkou bezpečných a zabezpečených parkovacích míst
  • minimalizace nepřímých externalit, které mohou ovlivnit obyvatelstvo při hledání bezpečných parkovacích ploch řidiči nákladních vozidel (např. znečištění ovzduší, emise skleníkových plynů, nehody a hluk)

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU II. - návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
III. - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU e) - poskytování informačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
f) - poskytování rezervačních služeb pro bezpečná a chráněná parkovací místa pro nákladní a užitková vozidla
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI C -  návaznost služeb ITS v oblasti řízení provozu a nákladní dopravy
R - aplikace ITS pro bezpečnost silničního provozu a jeho ochranu před vnějšími hrozbami
E - efektivita silniční sítě a kongesce
B - zvýšení bezpečnosti silniční dopravy
Odpovědnost  BIDEGI Gipuzkoako Azpiegituren Agentzia / Agencia Guipuzcoana de lnfraestructuras S.A.
Zúčastněné strany
Financování Program CEF částkou 2 759 915 EUR