Řízení investičního rizika dopravního systému

Název projektu anglickyManaging transport system investment risk

Popis projektu
Účelem tohoto projektu je přizpůsobit klíčové stávající plánovací nástroje, pokyny a rámce tak, aby zohledňovaly nejistotu měnících se trendů a nových technologií. To umožní dopravnímu portfoliu Západní Austrálie lépe řídit rizika investic do dopravní infrastruktury. Konkrétní nástroje plánování, na které se zaměřuje: nástroje pro předpověď návštěvnosti, pokyny pro správu silničního majetku a rámce pro posuzování a určování priorit projektů dopravní infrastruktury. Kontext pro plánování dopravy se mění s tím, jak se mění vývoj technologií, poptávka spotřebitelů a obchodní modely dopravních služeb, a očekává se, že na obzoru budou další změny v důsledku propojených, sdílených, elektrických a automatizovaných vozidel, jakož i dalších nových a budoucích změn v chování cestujících.

Dlouhodobá rozhodnutí o dopravní infrastruktuře, plánování a politice jsou stále častěji přijímána v prostředí, které je proměnlivé, nejisté, složité a nejednoznačné. Současně se zvyšuje množství a kvalita veřejných i soukromých dopravních dat a objevují se příležitosti ke zlepšení našich plánovacích nástrojů. Změny v technologiích rovněž otevírají možnosti, jak zlepšit možnosti dopravních služeb (např. mobilita jako služba) a lépe optimalizovat využívání dopravního systému.

Předpoklady, na nichž jsou založeny stávající modely predikce veřejné dopravy, dosud nebyly upraveny tak, aby zohledňovaly nedávné a nové trendy v dopravním prostředí. Vzhledem k měnícímu se kontextu dopravního plánování musí portfolio dopravy zvážit, jaká zlepšení lze provést ve stávajících postupech a procesech, aby rozhodovací orgány měly k dispozici nejlepší možné poradenství s ohledem na možné změny v dopravním systému.

Je třeba upravit nástroje, pokyny a rámce pro strategické plánování a řízení investic do infrastruktury v rámci celého portfolia, aby se zohlednily zejména nejnovější trendy a vznikající rizika:

• nástroje pro předpovídání návštěvnosti prostřednictvím pokročilého porozumění faktorům ovlivňujícím trendy návštěvnosti
  • nástroje pro plánování digitálních cest
  • pokyny pro správu majetku
  • rámce pro hodnocení projektů a stanovení priorit

Každá z těchto složek tvoří samostatný dílčí projekt celkového projektu. U každého dílčího projektu je dále popsána konkrétní řešená politická potřeba, význam a výsledky.

Rozhodování o investicích do infrastruktury je založeno na čistých dopadech měřených hostitelskou vládou prostřednictvím hodnocení projektů. Hodnocení projektu je proces měření dopadů a rizik projektu za účelem posouzení a stanovení priorit projektů, aby bylo zajištěno, že projekt je přínosný s ohledem na veřejné blaho.

Portfolio dopravy musí v rámci hodnocení projektů a stanovení priorit zohlednit budoucí nejistoty, aby zajistilo, že jejich poradenství pro rozhodovací orgány zohlední možné budoucí změny dopravních systémů. Výzkum rovněž doplní další iniciativy v rámci portfolia dopravy, včetně aktualizace rámce pro rozhodování o investicích.

Cílem tohoto projektu je:

• Určit systémové faktory, které způsobují změny v návštěvnosti (včetně dlouhodobých charakteristik trhu práce, demografických změn po GFC, zvýšené kapacity silniční infrastruktury, nákladů na parkování v CBD a trendů v dopravě, jako jsou: sdílení jízd, licence, ceny pohonných hmot, vlastnictví vozidel), aby: a) zjistit, jaká je situace v dopravě a jaká je situace v oblasti dopravy:

• Zlepšit model prognózování návštěvnosti veřejné dopravy pro lepší předpověď příjmů z jízdného, požadavků na provozní dotace, úrovně poskytování služeb a inovací služeb a (ii) zlepšit model prognózování návštěvnosti veřejné dopravy pro lepší předpověď příjmů z jízdného, požadavků na provozní dotace, úrovně poskytování služeb a inovací služeb a

• Usnadnit rozvoj řady iniciativ zaměřených na zákazníky s cílem optimalizovat cestovní chování (související s veřejnou dopravou);

• Porozumět zkušenostem zákazníků s digitálními službami plánování cest a vlivu na podíl jednotlivých druhů dopravy pro všechny běžné účely cestování (práce, škola, nákupy, rekreace atd.) a identifikovat potenciální zlepšení služeb plánování cest, aby bylo možné vyvinout řadu iniciativ zaměřených na zákazníky s cílem optimalizovat chování při cestování (jiným než automobilem);

• Identifikovat konkrétní dopady konkrétně CAV, disruptivních technologií na praxi správy majetku na silnicích (a na rozhraní silnice/železnice), jakož i reakční opatření a příležitosti pro inovace s cílem přizpůsobit šablony a pokyny;

• Navrhnout adaptační strategie k posouzení nejistot vznikajících technologií v rámci hodnocení projektů a stanovení priorit, aby se zajistilo, že poradenství pro rozhodovací orgány výslovně zohlední možné budoucí změny dopravních systémů.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast E