e-ticketing v Rize a Jelgavě

Název projektu anglickye-ticketing in Riga and Jelgava

Popis projektu
E-ticketing systém v Rize pro veřejnou dopravu byl implementován společností „Rigas Karte“ Ltd. Období implementace trvalo od ledna 2008 do dubna 2009. Systém byl představen a začal fungovat v dubnu 2009. V rámci řešení bylo provedeno přizpůsobení pro vlastní potřeby. 

Důvody implementace jsou následující: nejsou k dispozici žádné statistiky využití dopravy nebo nejsou přesné; spousta manipulace s hotovostí; možnost podvodů a krádeží. Implementované řešení bylo založeno na řešení prodeje jízdenek společnosti Atlas poskytovaném společností ACS Solution (XEROX Corporation). Implementace systému byla provedena s cílem zvýšit efektivitu, kvalitu, průhlednost a popularitu systému veřejné dopravy pomocí moderních ICT technologií.
Toto řešení má přímý dopad na obyvatele:
  • Bezhotovostní platby - není třeba mít a hledat mince ve veřejné dopravě. Je jen zapotřebí, aby se karta označila validátorem, což je možné i když nevyjímáte kartu z tašky nebo peněženky.
  • Schopnost kontrolovat náklady na veřejnou dopravu - použití personalizované karty umožňuje kontrolovat náklady na veřejnou dopravu.
  • Různé typy elektronických jízdenek, které vyhovují potřebám uživatelů - existuje celá řada různých elektronických jízdenek, což umožňuje cestujícím vytvořit velmi flexibilní možnosti.
  • Doplňkové služby obsažené v e-ticketingu - e-ticketing Atlas podporuje použití doplňkových služeb (např. žákovský průkaz pro slevu atd.).
  • Intermodalita – s jedním elektronickým lístkem lze použít různé druhy veřejné dopravy.

Současně město Jelgava implementovalo vlastní řešení pro e-ticketing, které je založeno na integraci e-ticketingu pro veřejnou dopravu do bankovních karet.


Zařazení projektu:
Harmonogram 2018
Kontakt TSI:
Irina Jackiva: ivl@tsi.lv, Jackiva.I@tsi.lv
https://www.researchgate.net/publication/317372569_Review_of_intelligent_transport_solutions_in_Latvia
http://alliance-project.eu/