Komplexní řešení distribuce dopravních informací ve standardizovaných formátech

ID projektu:  TA04031524Projekt z programu: TAČR Alfa
Projekt z výzvy: STA02014TA04

Popis projektu:
Formáty dopravních dat jsou roztříštěné a neřeší světové ani evropské standardy, užívané popisy poloh, nerespektují možnosti odběratelů a způsobují velkou ztrátovost informací. Projekt Kamelot je proto navržen tak, aby tento současný stav vyřešil a usnadnil práci jak poskytovatelům dopravních dat, tak jejich zákazníkům.

Kamelot je služba, která umožňuje poskytovatelům primárních dopravních dat (např. intenzity dopravy, dojezdové doby, obsazenost parkovišť atp.) jejich poskytování odběratelům tím, že poskytuje převod do dat do různých standardizovaných formátů včetně převodu popisu polohy tak, jak to vyhovuje odběratelům a zároveň řeší řadu souvisejících agend (správa odběratelů, monitoring, archivace). Projekt  cílí na platformu, která bude na výstupu podporovat různé formáty, zejména však DATEX II a TPEG. Systém nabídne možnost formou zásuvných modulů provést transformaci formátu.

Projekt je zaměřen zejména na přípravu a realizaci transformačních algoritmů, a to jak pro dopravní data, tak pro polohové informace. Konkrétně budou řešeny následující činnosti:
  •  Implementace API pro poskytování a archivaci dat.
  •  Transformace dopravních dat do formátu DATEX II.
  •  Vývoj první verze transformační služby polohových informací (OpenLR a StreetNet/GDF 4.0).
  •  Implementace monitorování kvality poskytování služeb.
  •  Implementace validace kvality primárních poskytovaných dat.
  •  Publikování dokumentace k API pro poskytování dat.

Výstupy projektu:
1. SW Trans-Loc - Software umožňuje konverzi poloh ve formátech GDF 5.0, OpenLR a Alert-C (lokační tabulky RDS-TMC) do prostorových formátů (např. kml, shp, či gpx) pro snazší vytváření lokací v externích nástrojích a dále pro snazší prohlížení výsledků (nezávislých na použitých datových sadách georeferenčních sítí pozemních komunikací).
2. SW Kamelot - Distributor - Systém určený pro distribuci dopravních informací. Po přihlášení do systému umožňuje poskytovatelům registrovat svoje data a společně s dokumentací je prostřednictvím systému zpřístupnit odběratelům. Odběratelé po přihlášení do systému mohou vyhledávat datové zdroje podle klíčových slov i fulltextově, pokud tuto funkci poskytovatel dat povolí. Po nalezení vhodných dat je odběratelům zprostředkován kontakt na poskytovatele a veškerá dokumentace dat i se schématem a vzorky. Poskytovatel a odběratel se mimo systém domluví na podmínkách odběru a následně poskytovatel uvolní v systému odběrateli dohodnuté datové zdroje. Systém umožňuje odběrateli i poskytovateli sledovat statistiky týkající se distribuce. Dále harmonizuje způsob distribuce, kdy nezáleží na způsobu poskytování či odběru té které strany a umožňuje transformaci formátů a archivaci dat.
3. Metodika pro poskytování dopravních informací externím odběratelům.
4. Metodika "Jak dokumentovat sadu různých typů poskytovaných dopravních informací".

Zařazení projektu:
Souvisí s legislativou a regulací Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/40/EU ze dne 7. července 2010 o  rámci pro zavedení inteligentních dopravních systémů v oblasti silniční dopravy a pro rozhraní s jinými druhy dopravy
Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v ČR do roku 2020 (s výhledem do roku 2050)
Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 885/2013 ze dne 15. května 2013, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/40/EU o inteligentních dopravních systémech, pokud jde o poskytování informačních služeb týkajících se bezpečných a chráněných parkovacích míst pro nákladní a užitková vozidla
Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 886/2013 ze dne 15. května 2013, pokud jde o údaje a postupy pro poskytování minimálních univerzálních informací o dopravním provozu