Význam latence při navrhování nejlepších aplikací MaaS
29. 3. 2023

Význam latence při navrhování nejlepších aplikací MaaS

S tím, jak se aplikace mobility jako služby (MaaS) integrují do našeho každodenního života, pozorujeme zrychlující se a měnící se trh. Stále více vlád a organizací si uvědomuje potřebu podporovat širší zavádění MaaS, aby podpořily své strategické cíle.

V souladu s růstem celosvětového trhu MaaS, který má do roku 2030 dosáhnout hodnoty 40,1 miliardy USD, se koncept MaaS stále více prosazuje i v Austrálii. V důsledku toho se vyvíjí očekávání uživatelů - zejména pokud jde o uživatelskou zkušenost a výkon.

V posledních letech nastavily laťku značky jako Google Maps, Uber a Lime. Poskytováním služeb s nízkou latencí pro cestující a řidiče, které poskytují data v reálném čase během několika okamžiků, byl vytvořen standard. Pro organizace, které chtějí nasadit nové aplikace MaaS, bude mít nedodržení tohoto standardu dopad na uživatelskou zkušenost a nevyhnutelně i na přijetí. Proto je při navrhování nejlepších aplikací MaaS nezbytné pochopit, jak minimalizovat latenci.

Prostředí řízené koncovými uživateli
Dnešní prostředí je poháněno vývojem potřeb a chování spotřebitelů a posunem organizací a vlád na všech úrovních směrem k integrovanějším formám cestování a dopravy. To zahrnuje multimodální dopravní systémy, kde jsou například autobusy, vlaky, kola a sdílení automobilů hladce propojeny a přístupné prostřednictvím jediné platformy. Zahrnuje také přechod k aplikacím, které využívají mnohem bohatší a dynamičtější soubory dat.

Klíčovým trendem, který dnes pozorujeme, je rostoucí poptávka po mikrodatech, která doplňují tradiční vyhledávání tras. V případě cyklistiky to mohou být údaje týkající se povrchů silnic, dočasných nebo trvalých uzavírek cest. V případě chodců to mohou být údaje týkající se bezpečnosti, dostupnosti nebo kvality ovzduší. S tím, jak bude přibývat aplikací MaaS a poroste počet uživatelů, bude přibývat příležitostí pro poskytování hodnotných služeb prostřednictvím komplexnějších a granulárnějších typů dat. Současně budou uživatelé očekávat, že z jediné aplikace budou moci dělat více věcí, a na poskytovatelích bude, aby integrovali služby, které tuto potřebu uspokojí - což dále zvýší problémy spojené s latencí a celkovým výkonem.

Zpoždění pro zvýšení zážitku
Latence je při zavádění MaaS kritickým faktorem, protože přímo ovlivňuje uživatelský zážitek. Vysoká latence může vést ke zpoždění při zpracování požadavků, což způsobí, že platforma nebude reagovat - což ovlivní přijetí značky nebo platformy a loajalitu. U aplikací v reálném čase, jako je veřejná doprava, může mít navíc vysoká latence přímý dopad na bezpečnost a efektivitu služby.

Příkladem může být platforma společnosti Uber, která je navržena tak, aby cestujícím a řidičům poskytovala služby s nízkou latencí. Platforma využívá data v reálném čase k přiřazování cestujících k řidičům v okolí a využívá sledování GPS k poskytování informací o poloze vozidel v reálném čase. Platformy, jako je tato, si udržují věrnost značce tím, že využívají technologie komunikace a zpracování dat s nízkou latencí, jako je sledování GPS, analýza dat v reálném čase a edge computing, které zajišťují rychlé a přesné poskytování informací. Každá aplikace MaaS, které trvá déle než několik okamžiků, než uživateli poskytne požadované informace, se vystavuje riziku odmítnutí.

Klíčová hlediska pro úspěch MaaS
Existuje několik způsobů, jak zlepšit latenci platformy MaaS. Například optimalizací síťové infrastruktury, například pomocí sítě pro doručování obsahu (CDN), která zkrátí vzdálenost, jež musí data urazit.
Klíčovou roli hraje také doba přenosu dat. Často se může stát, že uživatel přistupuje k aplikaci pomocí nestabilního nebo nekvalitního síťového připojení, čímž vzniká pomalejší přenos dat, který pak vede k vyššímu riziku latence. Rychlého přenosu dat lze dosáhnout minimalizací užitečného zatížení, kompresí dat a snížením počtu požadavků.

Automatické škálování infrastruktury může také pomoci zajistit, aby systém zvládal vysoké dopravní zatížení. Zde je technologie připravena na vysoké nárůsty počtu uživatelů a automaticky upravuje kapacitu, aby zabránila latenci. Při použití v kombinaci s Edge computingem, který umožňuje zpracování dat blíže ke koncovému uživateli, lze výrazně zkrátit celkovou dobu oběhu každého jednotlivého požadavku, což následně přináší lepší zážitek z cestování.

Zaměření na flexibilitu a budoucnost
Pro návrh nejvýkonnější aplikace MaaS je třeba vzít v úvahu dvě zásadní věci - uživatelskou zkušenost a infrastrukturu. Obě vyžadují stejnou pozornost a investice, aby bylo dosaženo nejlepšího celkového zážitku. Aby byl zajištěn úspěch, je třeba systémy navrhovat s ohledem na budoucnost a budovat je tak, aby umožňovaly flexibilitu odpovídající vyvíjejícím se požadavkům uživatelů a dat.

V konečném důsledku bude MaaS jen stále složitější, protože potřeba integrovanějších a dynamičtějších platforem poroste. Snížení latence bude mít značný význam pro usnadnění propojeného ekosystému mobility, který uživatelům umožní komunikovat s různými poskytovateli technologií pomocí jediné aplikace. Díky těmto faktorům je nalezení správného partnera pro MaaS klíčové.

Celý článek najdete na stránkách MaaS Alliance zde.

Data společnosti TfL ukazují úspěch při podpoře ekologičtějších vozidel ve vnějším Londýně
28. 3. 2023

Přestože data ukazují, že naprostá většina řidičů nebude muset platit poplatek za ULEZ, až se v srpnu 2023 systém rozšíří na celý Londýn, doporučujeme všem řidičům, aby využili kontrolní nástroj společnosti TfL a zjistili, zda jejich vozidlo splňuje normy.