Data společnosti TfL ukazují úspěch při podpoře ekologičtějších vozidel ve vnějším Londýně
28. 3. 2023

Přestože data ukazují, že naprostá většina řidičů nebude muset platit poplatek za ULEZ, až se v srpnu 2023 systém rozšíří na celý Londýn, doporučujeme všem řidičům, aby využili kontrolní nástroj společnosti TfL a zjistili, zda jejich vozidlo splňuje normy.

Nová data, které zveřejnila společnost Transport for London (TfL), ukazují, že devět z deseti aut, která se v průměrný den pohybují ve vnějším Londýně, splňuje normy pro zóny s velmi nízkými emisemi (ULEZ). Tato čísla ukazují účinnost systému, který se od 29. srpna 2023 rozšíří na celý Londýn, a podporuje  řidiče v tom, aby přesedlali ze starších, méně ekologických vozidel.

Očekává se, že až se normy budou vztahovat na větší území, bude tento podíl ještě vyšší. V listopadu 2021 odhadovala společnost TfL dodržování norem u automobilů na 85 %, což je nárůst oproti přibližně 75 %, které byly odhadovány na základě dřívější analýzy automobilů z června 2020.

Přestože naprostá většina řidičů, kteří budou po konci srpna jezdit v hlavním městě, nebude muset přijmout žádná opatření, TfL doporučuje lidem, aby využili nový nástroj pro kontrolu vozidel a zjistili, zda se jich změna bude týkat.

Vzhledem k tomu, že neúměrný počet úmrtí je připisován znečištění ve vnějších čtvrtích a že více než polovina z 500 000 osob trpících astmatem v hlavním městě žije mimo centrální a vnitřní Londýn, společnost TfL uvedla, že je nezbytné, aby byla ULEZ rozšířena za její současné hranice.

Zóna ULEZ již byla v centrálním a vnitřním Londýně velmi úspěšná a pomohla snížit hladinu škodlivého oxidu dusičitého (NO2) o 46 % v centrálním Londýně a o 21 % ve vnitřním Londýně. Rozšíření ULEZ ušetří ve vnějším Londýně v prvním roce téměř 27 000 tun CO2, což je více než dvojnásobek toho, čeho dosáhla ULEZ v centru Londýna v prvním roce svého fungování.

Předpokládá se, že rozšíření ULEZ přinese mimo jiné další pokrok ve snižování znečištění ovzduší, a to snížením emisí oxidů dusíku z automobilů ve vnějším Londýně o 10 % a snížením emisí PM2,5 z výfuků automobilů ve vnějším Londýně o téměř 16 %.

Na podporu tohoto přechodu starosta Londýna spustil dosud největší program šrotovného v hlavním městě v hodnotě 110 milionů liber na podporu menších podniků, živnostníků, charitativních organizací, Londýňanů s nižšími příjmy a zdravotně postižených Londýňanů, aby nahradili svá starší, více znečišťující vozidla ekologičtějšími alternativami, a také rozšířil síť městské autobusové dopravy.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Společnost Transport for Greater Manchester zkouší autobusové informační tabule v reálném čase
27. 3. 2023

S tím, jak roste tempo realizace integrované sítě Bee Network, vyhodnocuje společnost Transport for Greater Manchester (TfGM) způsoby, jak poskytovat cestujícím autobusy informace o cestování v reálném čase v místech, jako je centrum města a nemocnice NHS.