23. 6. 2025
V Hamburku odstartoval UITP Summit 2025, který staví veřejnou dopravu do role klíčového nástroje v boji s klimatickou krizí i za lepší život ve městech.
V Hamburku byl zahájen světový kongres veřejné dopravy UITP Summit 2025
Dekarbonizace, hrozba klimatické krize a snaha zlepšit kvalitu městského života – to jsou hlavní témata letošního UITP Summitu, každoročního setkání odborníků na veřejnou dopravu z celého světa, které se koná v německém Hamburku.
„Veřejná doprava je ústředním nástrojem pro řešení globálních výzev naší doby,“ uvedla Renée Amilcar, prezidentka UITP, při slavnostním zahájení kongresu. Amilcar, generální ředitelka ottawské společnosti OC Transpo, byla v Hamburku znovuzvolena do čela Mezinárodní asociace veřejné dopravy na období 2025–2027. Jejím zástupcem se stal Gautier Brodeo ze společnosti RATP Group (Francie).
„Budoucnost mobility tvoří lidé v této místnosti,“ pokračovala Amilcar. „Veřejná doprava našim městům něco dává – nezapomíná na obyvatele naší planety.“ Vyzdvihla rovněž přínos Hamburku coby hostitelského města, které bude UITP Summit hostit i v roce 2027: „Hamburk dokazuje, že chytrá a udržitelná doprava může být jádrem městského života.“ Podle Amilcar však doprava není jen o systémech a jízdních řádech, ale především o lidech.
Na druhou stranu Dr. Anjes Tjarks, hamburský ministr dopravy a mobility, akcentoval technologický rozměr budoucnosti: „Veřejná doprava je oborem zaměřeným na lidi – ale musí se stát oborem zaměřeným na technologie. To je velká výzva.“ Zmínil také trend individualizace hromadné dopravy, například prostřednictvím sdílení automobilů či koloběžek, které už v praxi fungují: „To je pro uživatele zajímavé.“
Podle Tjarkse je veřejná doprava klíčem k proměně města, která má reagovat na klimatickou krizi a zlepšit život obyvatel. Připomněl také, že Hamburk je dějištěm summitu UITP již potřetí za 140 let existence organizace – předchozí setkání se zde konala v letech 1891 a 1957. Zdůraznil potřebu větší standardizace dopravních služeb nejen v Německu, ale potenciálně v celé Evropě.
V diskusním panelu moderovaném generálním tajemníkem UITP Mohamedem Mezghanim vystoupil mimo jiné Robert Henrich, ředitel hamburské dopravní agentury Hamburger Hochbahn. Uvedl, že sdílená mobilita podle něj nepředstavuje hrozbu: „Nejde o konkurenci veřejné dopravy – je to její doplněk. Zákazník by měl mít vždy po ruce vhodné řešení.“ Ve většině případů to podle Henricha bude právě veřejná doprava, která je „páteří městské mobility“, ale doplňkově může jít i o sdílené formy přepravy – jen ne o soukromý automobil.
Článek najdete na stránkách ITS International zde.
Obrázek: chat gpt