Udělení patentu na řízení dopravy pomocí umělé inteligence ve spolupráci s britskými akademiky
1. 2. 2024

Byl udělen patent na nový systém řízení dopravy vytvořený ve spolupráci s odborníky na umělou inteligenci z Huddersfieldské univerzity.

Profesor Mauro Vallati a výzkumný tým AI4UTMC, jehož členy jsou Dr. Rongge Guo, Saumya Bhatnagar a Dr. Francesco Percassi, spolupracovali se společností Simplifai Systems na využití umělé inteligence, která má pomoci snížit dopravní zácpy a znečištění ovzduší.

Systém, který společně vytvořili, již úspěšně vyzkoušeli na jedné frekventované trase v Huddersfieldu, ale schválení patentu je klíčové pro další postup jejich inovace.
Simplifai, který sídlí v univerzitním inovačním centru 3M Buckley vedle kampusu, vznikl díky spolupráci výzkumného centra Huddersfieldské univerzity, které zahrnuje umělou inteligenci, nyní známého jako Centrum pro autonomní a inteligentní systémy.

Spolupráce již zahájila transformaci dopravního toku na silnicích prostřednictvím nové formy inteligentního řízení městské dopravy s využitím umělé inteligence.

Profesor Vallati vysvětlil, že systém, který vytvořili, vychází ze stávajících dat dopravních úřadů a může umožnit simulaci například před velkou místní událostí.

Řekl: "To, co děláme, je navrhování řešení umělé inteligence pro řešení dopravních problémů, optimalizace dopravních signálů s cílem snížit dopravní zácpy a znečištění. Tím se zlepší kvalita života lidí žijících v městských oblastech a zkrátí se doba cestování lidí např. ráno do práce a večer z práce  domů.“

Technologie umělé inteligence je schopna přistupovat ke stávajícím informacím o dopravních zácpách, semaforech, pohybu autobusů, nehodách a kvalitě ovzduší a vytvářet v reálném čase strategie pro řešení problémů s řízením dopravy.

Systém funguje tak, že upravuje časování semaforů a dokáže zmírnit dopravní zácpy, zlepšit řízení dopravy v okolí sportovních akcí, koncertů, prací na vozovkách nebo dopravních nehod a také řídit dopravu tak, aby se snížilo znečištění ovzduší.

Dodal, že systém úspěšně vyzkoušeli na frekventované silnici Wakefield Road v centru Huddersfieldu po červnovém koncertu skupiny Muse, což vedlo k plynulé dopravě a žádným zácpám na jedné řízené trase.

V dubnu 2023 bylo oznámeno, že městská rada města Hull zadala společnosti Simplifai zakázku na využití jejího systému umělé inteligence ke zlepšení plynulosti dopravy v Hullu a jeho okolí v rámci dvouletého zkušebního provozu v rámci projektu dopravní signalizace financovaného vládou.

Do budoucna tým doufá, že svůj inteligentní systém rozšíří i do dalších měst, včetně celého hrabství West Yorkshire.

Článek najdete na stránkách tti zde

Polovina nových aut je příliš široká na parkování na ulici, tvrdí nový výzkum
31. 1. 2024

Polovina nových aut je příliš široká na parkování na ulici, tvrdí nový výzkum

Nový výzkum společnosti T&E odhalil, že nové automobily v Evropě se průměrně rozšiřují o 1 cm každé dva roky, což ohrožuje bezpečnost chodců, cyklistů a ostatních na silnicích.