Polovina nových aut je příliš široká na parkování na ulici, tvrdí nový výzkum
31. 1. 2024

Polovina nových aut je příliš široká na parkování na ulici, tvrdí nový výzkum

Nový výzkum společnosti T&E odhalil, že nové automobily v Evropě se průměrně rozšiřují o 1 cm každé dva roky, což ohrožuje bezpečnost chodců, cyklistů a ostatních na silnicích.

Tento trend pokračuje pravděpodobně v důsledku rostoucích prodejů SUV, pokud nepřijmou zákonodárci opatření. Již polovina nových vozidel je příliš široká pro minimální parkovací místa v mnoha zemích. Paříž by mohla být prvním evropským městem, které se pokusí tento trend zmírnit, pokud občané schválí v únoru 2024 referendum o vyšších parkovacích poplatcích pro SUV.

Průměrná šířka nových vozidel vzrostla v první polovině roku 2023 na 180,3 cm, oproti 177,8 cm v roce 2018, potvrzuje výzkum T&E. Údaje od Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT) potvrzují stejný trend v posledních dvou dekádách až do roku 2020. Nová auta v EU jsou omezena na maximální šířku 255 cm, stejně jako autobusy a nákladní auta. T&E varuje, že bez revize této šířkové hranice a zavedení vyšších parkovacích poplatků mohou velká SUV a pick-upy dále expandovat na úroveň určenou pro nákladní auta.

James Nix, manažer politiky vozidel v T&E, uvedl: "Automobily se rozšiřují desetiletí, a tento trend bude pokračovat, dokud nebudeme mít přísnější limity. V současné době zákon umožňuje, aby byla nová osobní vozidla stejně široká jako nákladní automobily. Výsledkem jsou velká SUV a americké pick-upy parkující na chodnících a ohrožující chodce, cyklisty a všechny ostatní na silnici."

Výzkum zjistil, že z top 100 modelů v roce 2023 bylo v hlavních městech Evropy plných  52 % vozidel příliš širokých pro minimální parkovací místo (180 cm). Parkování mimo silnici je teď těsné i pro průměrné nové auto (180 cm), zatímco velká luxusní SUV se již nevejdou. Růst velikosti je patrný u velkých luxusních SUV, kde se některé modely zvětšily o více než 20 cm během šesti let. Trend k širším vozidlům omezuje silniční prostor pro ostatní vozidla a cyklisty, zatímco zaparkovaná auta dále zasahují do chodníků.

T&E doporučuje, aby evropští zákonodárci při aktualizaci legislativy v následujících měsících přezkoumali maximální šířku nových vozidel. Také navrhuje, aby městské orgány nastavily poplatky za parkování a mýta podle velikosti a hmotnosti vozidla, aby velká luxusní SUV a pick-upy platily více za využívání většího prostoru.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Dohoda o aplikaci Workzone pro One.network na Floridě
26. 1. 2024

Dohoda o aplikaci Workzone pro One.network na Floridě

Smlouva navazuje na pilotní projekt, v jehož rámci bylo 2 000 pracovníků vyškoleno v používání systému uzavírání jízdních pruhů.