Spojení technologií 6G a autonomních vozů ve Finsku
2. 10. 2023

Spojení technologií 6G a autonomních vozů ve Finsku

Společnost 6G Visible byla založena Univerzitou v Oulu a Finským meteorologickým institutem

Ve Finsku byl zahájen výzkumný projekt, jehož cílem je zjistit, jak se kombinuje technologie 6G a autonomní automobily, a který potrvá do května 2026. Společnost 6G Visible byla založena univerzitou v Oulu, která je známá výzkumem v oblasti 6G, a Finským meteorologickým institutem za finanční podpory programu Business Finland 6G Bridge.

Univerzitní výzkumná skupina Empirical Software Engineering in Software, Systems and Services (M3S) je jednou z největších evropských výzkumných jednotek v oblasti softwaru. „V rámci výzkumu se snažíme zjistit, jak kombinovat různé zdroje rozšířených informací o dopravní situaci a co nejefektivnější metody přenosu dat i zpracování informací, aby bylo možné autonomní řízení,“ říká vedoucí projektu Kari Liukkunen, adjunkt M3S.

Kromě zkoumání nasazení technologií a řešení pro autonomní a poloautonomní řízení v éře 6G je cílem výzkumu také vyvinout případy použití podporující finské softwarové podniky související s automobilovým průmyslem, testovat a kombinovat senzory a prostředí a zkoumat technologie a řešení pro lepší situační povědomí.

„Software, komunikace a výpočetní řešení jsou kritickými otázkami. Chceme také zjistit, jak lze řešení a softwarovou architekturu testovat ve virtuálním i reálném provozu,“ říká Liukkunen.

Finský meteorologický ústav vyvíjí služby týkající se počasí na silnicích pro autonomní řízení.

Článek najdete na stránkách ITS International zde.

Společnost Lima Expresa zavádí systém detekce nehod s pomocí AI pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu
29. 9. 2023

Společnost Lima Expresa spadající pod VINCI Highways oznámila úspěšné nasazení systému automatické detekce nehod na svých dálnicích Via de Evitamiento a Línea Amarilla v peruánské Limě, který má zlepšit bezpečnost a správu silnic.