ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
SLUŽEBNÍ VOZY VS. BALÍČKY MOBILITY
19. 2. 2024

SLUŽEBNÍ VOZY VS. BALÍČKY MOBILITY

Řidiči z celého světa jsou pod neustálým tlakem, který je na ně vyvíjen v souvislosti se snížením nadměrné závislosti na automobilech poháněných fosilními palivy. 

Jak si tedy vysvětlit nedávný nárůst počtu firemních vozidel na mnoha evropských silnicích, zvláště když je k dispozici tolik jiných možností mobility?

V posledních několika letech, kdy se nárůst vlastnictví soukromých automobilů ustálil, ne-li zpomalil, se mezi velkými evropskými společnostmi objevil pozoruhodný trend přehodnocování tradičních zaměstnaneckých výhod. Tradiční praxe poskytování služebních automobilů, kterých je v současné době v Evropě kolem 10 milionů, se proměňuje a stále více podniků se rozhoduje pro inovativní „balíčky mobility“, přičemž zohledňují měnící se preference zaměstnanců, obavy o životní prostředí a vyvíjející se možnosti dopravy, včetně mobility jako služby (MaaS). Nakolik se však může jednat o skutečnou transformaci, když na celém kontinentu pomalu roste počet firemních vozidel?
Tradiční praxe poskytování služebních automobilů, kterých je v Evropě v současné době kolem 10 milionů, prochází transformací a stále více podniků se rozhoduje pro inovativní balíčky mobility.

Někteří by řekli, že tendence velkých korporací myslet jinak není předčasná – například, v roce 2022 mělo 53,2 % všech nových vozidel registrovaných ve Velké Británii (kde je nejoblíbenějším služebním vozem Nissan Qashqai) firemního spolujezdce. Lze však namítnout, že Velká Británie možná není tím nejlepším lakmusovým papírkem, protože Britové mají obecně vzato mnohem větší chuť vlastnit věci (to platí jak pro domy, tak pro auta) než obyvatelé kontinentální Evropy.



přitažlivost mobility jako služby
Pojem MaaS pro firmy by si zasloužil samostatný článek, protože o propojených službách a propojených vozových parcích se jistě dá mluvit dlouho, přičemž několik velkých fleetových a leasingových společností (nemluvě o softwarových gigantech) plně podporuje koncept poskytování alternativních způsobů dopravy zaměstnancům, ale průzkum společnosti Willis Towers Watson pro rok 2023 ukázal, že je také mnoho podniků, kde o alternativách ke služebním vozidlům vůbec neuvažují.
Nabízí se tedy otázka: Jaký možnosti existují? Sdílení automobilů a autokluby jsou jistě ve hře, zejména společnosti jako Wagonex a MyCarDirect, které nabízejí krátkodobé předplatné a možnost snadného upgradu nebo downgradu. Tento koncept se stále soustředí na využívání automobilů, ale ne na typické a historické fixní leasingové smlouvy na 3 až 4 roky, čímž ponechává na stole využívání alternativních možností dopravy.
 
Dále došlo k pozoruhodnému nárůstu počtu lidí cestujících na dvou kolech v zemích, které nejsou typicky nakloněny aktivním formám cestování.
 
JAKÁ JE TEDY ALTERNATIVA KE SLUŽEBNÍM VOZŮM?
Jednou z průkopnických společností v této oblasti je Siemens, který v roce 2021 oznámil, že postupně ruší služební automobily ve prospěch komplexních balíčků mobility pro své zaměstnance. Společnost Siemens si uvědomila, že tradiční model služebních automobilů již neodpovídá potřebám dojíždění jejích stále rozmanitějších zaměstnanců a cílům udržitelnosti.

 Balíčky mobility společnosti Siemens zahrnují kombinaci dotací na veřejnou dopravu, kreditů na sdílení jízd a flexibilních pracovních režimů, které vyhovují různorodým preferencím zaměstnanců a zároveň jsou v souladu se závazkem společnosti snižovat svou globální uhlíkovou stopu. Společnost Siemens uvedla, že podporou využívání veřejné dopravy a služeb sdílené mobility chce přispět k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti.
 
Dalším průkopníkem v této oblasti je britsko-nizozemská nadnárodní společnost Unilever, která strategicky upustila od tradiční praxe nabízení služebních automobilů ve prospěch zavedení příspěvků na mobilitu. To umožňuje 148 000 zaměstnancům zvolit si preferovaný způsob dopravy, ať už se jedná o autobus, sdílené kolo, nebo třeba elektrickou koloběžku.

Rozhodnutí společnosti Unilever odráží širší uznání významu flexibility na moderním pracovišti. Poskytováním příspěvků na mobilitu společnost umožňuje svým zaměstnancům volbu, která odpovídá jejich individuálním potřebám. To nejen zvyšuje spokojenost zaměstnanců, ale také staví společnost Unilever do pozice pokrokově smýšlejícího zaměstnavatele, který se přizpůsobuje vyvíjejícím se očekáváním pracovní síly a pojetí práce.

Ve Švédsku se k posunu směrem k balíčkům mobility přihlásila také společnost Volvo Group. Společnost Volvo si uvědomuje, že budoucnost dopravy je dynamická a mnohostranná a že zaměstnanci hledají různé možnosti dojíždění do práce nad rámec tradičních firemních automobilů. Balíčky mobility společnosti zahrnují průkazky na veřejnou dopravu, členství ve sdílení automobilů, a dokonce i příspěvky na elektrokola, což dokazuje závazek k udržitelným a flexibilním dopravním řešením.



POSUN K BALÍČKŮM MOBILITY
Tento posun směrem k balíčkům mobility je způsoben několika faktory. Zaprvé, zaměstnanci stále více upřednostňují flexibilitu a personalizované benefity před tradičními, univerzálními výhodami, a posun k nárust práce na dálku byl ještě umocněn pandemií Covid-19. Balíčky mobility umožňují jednotlivcům přizpůsobit si řešení dojíždění svému životnímu stylu a hodnotám, což podporuje angažovanější a spokojenější zaměstnance, kteří, jak se zdá, jsou pak produktivnější.

Za druhé, roste povědomí o dopadu služebních automobilů na životní prostředí. Mnoho evropských společností přizpůsobuje svou politiku cílům udržitelnosti a podporuje zaměstnance, aby volili ekologicky šetrné možnosti mobility. To nejen podporuje iniciativy sociální odpovědnosti podniků, ale také staví společnosti do pozice lídrů v oblasti ochrany životního prostředí.

Navíc vzestup inteligentních řešení mobility a pokrok v dopravních technologiích rozšířily škálu možností, které mají zaměstnanci k dispozici. S rozšířením služeb sdílení jízd, elektrických koloběžek a sdílení kol mají zaměstnanci více alternativ než kdy dříve, čímž se tradiční firemní automobil stává méně atraktivním a praktickým.





Odklon firemního světa od kultury služebních automobilů k balíčkům mobility, zejména mezi velkými evropskými společnostmi, svědčí o vývoji zaměstnaneckých výhod a odpovědnosti firem. Společnosti jako Siemens, Unilever, Volvo Group a další razí cestu flexibilnějšímu, udržitelnějšímu a na zaměstnance zaměřenému přístupu k benefitům mobility.

 Vzhledem k tomu, že se podniky i nadále přizpůsobují měnícím se společenským trendům, je pravděpodobné, že se zavádění balíčků mobility rozšíří a bude utvářet budoucnost zaměstnaneckých výhod, nemluvě o přetváření samotné povahy práce v evropském podnikovém prostředí.
 
 
Článek i obrázek najdete  zde. 
 

Pokračujte ve čtení

Projekt Hyperloop má spojit Benátky a Padovu
15. 2. 2024

Projekt Hyperloop má spojit Benátky a Padovu

Hyper Transfer má snížit dopravní zátěž mezi oběma italskými městy – ovšem pokud v případě, že bude vybudován.