Semináře Park4SUMP se zúčastnilo více než 30 evropských zástupců
22. 6. 2022

Semináře Park4SUMP se zúčastnilo více než 30 evropských zástupců

Dne 18, května 2022 se více než 30 zainteresovaných stran z celé Evropy zúčastnilo důležitého semináře Park4SUMP o parkovacích standardech. Díky skvělé spolupráci mezi POLIS, ECF, DIFU a projektem CIVITAS Handshake se zvýšilo povědomí o parkovacích normách, které se řeší na evropské úrovni.

Setkání bylo zaměřeno zejména na rozhodovací orgány EU a členských států, které v současné době diskutují o vnitrostátních přístupech a také o směrnici zabývající se energetickou náročností budov (EPBD). Akce poskytla informace o současné legislativě EU a jejím místním dopadu, ale také příležitost k diskusi o budoucích výzvách a možných způsobech řešení.

Obecné závěry z workshopu jsou takové, že parkovací standardy (pro nové budovy) jsou důležitým řídicím prvkem politik městské mobility.
  • Větší počet parkovacích míst v obytných oblastech vede k většímu počtu cest motorovými vozidly. Řešením může být omezení počtu parkovacích míst nebo jejich další využití. Příkladem může být snížení parkovacích standardů (město Mohuč) o 30 % ve prospěch veřejné dopravy nebo ve prospěch centra mobility (Freiburg).
  • Stanovení maximálních povolených počtů parkovacích míst omezuje parkování automobilů v nových budovách. Řešením, které se zde nabízí, by mohly být parkovací systémy, ve kterých (skutečný) uživatel platí za parkovací místo (příklad z města Umea) a nedochází k nevyváženým nebo dodatečným platbám za domácnosti, které nevlastní auto.
  • Při výstavbě nových budov je důležité počítat s prostory pro další dopravní prostředky. Například je třeba stanovit minimální standard parkování a prostor pro kola. Minimální normy pro jízdní kola v budovách by měly rovněž vycházet z norem pro energeticky účinné budovy (viz: EPBD). Jednou z odpovědí je odstranění minimálního počtu parkovacích míst pro automobily pomocí minimálních standardů pro parkování jízdních kol.
  • Směrnice EPBD je důležitá, protože kolo je nejúčinnějším druhem dopravy, elektrokolo spotřebuje 5krát méně energie než auto. Kolo zabírá méně místa, stavební náklady na parkování kol jsou nižší a samozřejmostí je i velmi nízká míra uhlíkové stopy. Norma také podporuje vlastnictví jízdních kol a omezování automobilů v obytných oblastech.
  • Pro dosažení cílů EU v oblasti klimatu je stěžejní lepší rozložení parkování automobilů a kol, proto je třeba představit hodnotné možnosti parkování (elektro)kol v (nových) budovách.

Celý článek včetně závěrů ze tří základních sekcí a prezentací najdete na stránkách projektu Park4Sump zde.
Zdroj obrázku: www.pixabay.com

Texaské San Antonio propojuje autobusy a jízdní kola
21. 6. 2022

Texaské San Antonio propojuje autobusy a jízdní kola