San Francisco nasazuje aplikaci Rideflag HOV
24. 10. 2023

San Francisco nasazuje aplikaci Rideflag HOV

Metropolitní dopravní komise má jednu z největších sítí rychlostních pruhů na světě. Společnost Rideflag Technologies spolupracuje s Metropolitní dopravní komisí v oblasti Sanfranciského zálivu (MTC) na několikafázovém zavádění svého nástroje pro ověřování vozidel s vysokou obsazeností (HOV).

Kanadská společnost se sídlem v provincii Ontario nedávno představila na výročním zasedání a výstavě IBTTA v americkém Seattlu svou aplikaci pro chytré telefony na detekci obsazenosti.

Bay Area Express Lanes je místní síť řízených jízdních pruhů, která je v současné době realizována napříč mezistátní dálnicí díky úzké koordinaci mezi regionálními dopravními agenturami.

Společnost Rideflag uvádí, že použitelnost její technologie je pro MTC obzvláště důležitá, protože agentura plánuje nasadit tento nástroj na jedné z největších sítí rychlostních pruhů na světě, kromě mostů Golden Gate a Oakland Bay v San Franciscu. MTC má v provozu přibližně 125 kilometrů expresních pruhů v celkové plánované regionální síti o délce 737 kilometrů.  Kamerová technologie Rideflag pro detekci obsazenosti vozidel (VOD) přesně počítá a ověřuje obsazenost vozidel. Pomocí jediného chytrého telefonu mohou účastníci spolujízdy nahlásit a potvrdit obsazenost vozidla za přibližně pět sekund nebo i méně. Ověření lze provést s obličejovou maskou, slunečními brýlemi, za jakýchkoli světelných podmínek a v neposlední řadě i u dětí.

Technologii lze také integrovat do agenturních back-office systémů prostřednictvím volání API nebo ji lze přímo propojit se čtečkami transpondérů. Aplikaci lze také plně integrovat s pokročilými CRM nástroji agentur.

Důležité je, že technologie Rideflag sice spočítá počet cestujících ve vozidle a určí, zda jsou skuteční, ale nedokáže určit jejich totožnost.  Technologie také nesleduje nepřetržitě polohu uživatele. Sleduje pouze jejich trasu na dálnici. Údaje o poloze se shromažďují pouze za účelem poskytnutí správných výhod HOV spolucestujícím.

Společnost RideFlag Technologies spolupracuje s Univerzitou Jižní Floridy v USA, která získala výzkumný grant od Národního institutu pro snižování dopravních kongescí. Ve spolupráci s Centrem pro výzkum městské dopravy na této univerzitě je aplikace VOD společnosti Rideflag pro chytré telefony testována na několika zařízeních pro rychlé jízdy, aby pomohla technologii dále zdokonalit a optimalizovat její vliv na vytváření nových a trvalých skupin sdílených vozidel.

Článek najdete na stránkách ITS International zde.

Île-de-France Mobilités rozšiřuje služby přepravy na vyžádání
23. 10. 2023

Île-de-France Mobilités rozšiřuje služby přepravy na vyžádání

Společnost Île-de-France Mobilités v rámci svého úsilí o zajištění dostupnějších dopravních řešení pro komunity s nedostatečným počtem cestujících rozšířila svou službu přepravy na vyžádání (TàD) a nyní poskytuje 41 služeb TàD v různých regionech.