ŘEŠENÍ BEZPEČNOSTNÍCH HROZEB A OCHRANY SOUKROMÍ SÍTĚ 6G PROSTŘEDNICTVÍM ITS
29. 5. 2023

ŘEŠENÍ BEZPEČNOSTNÍCH HROZEB A OCHRANY SOUKROMÍ SÍTĚ 6G PROSTŘEDNICTVÍM ITS

Nově zahájený projekt PRIVATEER prosazuje soukromí jako primární požadavek při vývoji bezpečnostních nástrojů 6G.

Nástup 6G rozšíří oblast potenciálních hrozeb pro uživatele a ekosystémy, včetně ITS. Je proto nutné zlepšit současný přístup k prostředí bezpečnostních hrozeb a usilovat o přísnější a sofistikovanější bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno soukromí. Technologie 6G bude nasazena ve velkém měřítku, což znamená, že Edge Computing bude dále využíván, protože síťové funkce, zpracovatelské kapacity, obsah a aplikace budou distribuovány na okraj sítě. Výzvou pro bezpečnostní nástroje v budoucích sítích je řešit potřebu zachovat soukromí všech účastníků řetězce 6G a zároveň umožnit rozšířené nasazení propojených okrajů.

PRIVATEER bude studovat případy použití související s bezpečností a ochranou soukromí v odvětví propojené mobility s cílem vyvinout nové bezpečnostní rámce. Například bezpečnostní nástroje projektu zaměřené na ochranu soukromí by mohly být využity k zabezpečení komunikace a výměny dat mezi připojenými vozidly a silniční infrastrukturou.

Čím více propojených vertikál a oborů, tím větší bude cílená a sledovaná oblast hrozeb. Pro zajištění bezpečnosti a ochrany soukromí je třeba chránit datové toky. Jednou z možností je vyvinout platformy a integrovat je do případů použití PRIVATEER. Například platforma 5GMETA by mohla při zajišťování bezpečnosti a ochrany soukromí dat vyměňovaných mezi propojenými vozidly a silniční infrastrukturou využívat bezpečnostní nástroje vyvinuté v rámci PRIVATEER. Zvýšením bezpečnosti datových toků bude moci stále více subjektů přispívat k rozvoji propojení CCAM, a to i díky většímu využívání platforem. Výsledkem bude zrychlení zavádění CCAM a větší spolehlivost okrajů ITS.

Cílem projektu PRIVATEER je prosazovat ochranu soukromí jako primární požadavek při vývoji bezpečnostních prvků 6G a usnadnit tak soulad s vizí EU pro 6G zaměřenou na ochranu soukromí a soulad s GDPR a připravovaným nařízením o soukromí a elektronických komunikacích. Mezi hlavní cíle patří celková identifikace hrozeb v oblasti 6G se zvláštním zaměřením na nadcházející hrozby. Tyto hrozby je třeba zkoumat v řadě případů použití, jako je elektronické zdravotnictví, pohlcující inteligentní město, propojená vozidla atd.

„Ochrana soukromí a bezpečnost jsou zásadními prvky při vývoji a zavádění ITS a CCAM.  PRIVATEER bude hrát klíčovou roli při prosazování soukromí jako primárního požadavku při vývoji infrastruktury 6G. Tato infrastruktura bude muset být připravena na budoucnost, aby umožnila rozsáhlé nasazení CCAM,“ říká Dr. Nikolaos Tsampieris, senior manažer společnosti ERTICO.

Článek najdete na stránkách ERTICO zde.

Kostarická silnice Ruta 27 zavádí platformu pro analýzu dat s umělou inteligencí pro lepší řízení silničního provozu
26. 5. 2023

Španělská nadnárodní společnost Globalvia, která provozuje dopravní infrastrukturu Ruta 27 v Kostarice, oznámila nasazení nové analytické platformy s umělou inteligencí, která monitoruje silniční provoz v reálném čase a pomáhá zvyšovat bezpečnost a zkracovat dobu reakce na nehody.