Světové prventsví: Ve Velké Británii byla spuštěna robotická půjčovna aut!
14. 6. 2023

Světové prventsví: Ve Velké Británii byla spuštěna robotická půjčovna aut!

Britský start-up Imperium Drive oznámil spuštění Fetch, nové služby přepravy aut na vyžádání pomocí dálkově ovládaných vozidel bez řidiče

Řešení bude nejprve k dispozici v Milton Keynes ve Velké Británii, přičemž firma plánuje v budoucnu službu rozšířit po celém Spojeném království a propojit tak městské oblasti a klíčové dopravní uzly, jako jsou například letiště.

Po 18 měsících rozsáhlého testování si tak nyní zákazníci mohou prostřednictvím aplikace Fetch pronajmout vůz a uvést, kdy ho potřebují a na jak dlouho. Elektromobil, který je dálkově ovládán operátorem, je jim poté přistaven. Zákazník pak s vozem sám dojede na místo určení a po uplynutí doby pronájmu převezme vozidlo dálkový operátor a odveze jej zpět na základnu nebo k dalšímu uživateli.

„Je bez řidiče, ale zatím ne autonomní,“ řekl Koosha Kaveh, výkonný ředitel společnosti Imperium Drive. „Stále je v něm zapojen člověk, ale sedí v řídicím centru a pilotuje vozidlo stejně jako dron. Až bude plně autonomní, myslíme si, že tento systém má potenciál nahradit vlastnictví soukromých automobilů ve Velké Británii. Takže proč platit všechny náklady spojené s provozem auta, když můžete zaplatit za to, že přijede, až ho budete potřebovat? Pro krátké cesty nabízí služba stejné pohodlí jako spolujízda nebo taxislužba, ale s možností překonat větší vzdálenosti za méně, než poloviční náklady oproti službám jako Uber nebo Bolt,“ dodal Kaveh.

V současné době jsou ve vozovém parku Imperium Drive čtyři vozy, které jezdí v okruhu čtyř mil od centra Milton Keynes. Plánují se další regionální uzly, které umožní meziměstskou dopravu a transfery na letiště. Aby byla zajištěna bezpečnost cestujících a ostatních účastníků silničního provozu, jsou vozy vybaveny několika kamerami, které poskytují obsluze 360stupňový výhled, a operační systém využívá počítačové obrazové algoritmy k detekci čehokoli v blízkosti vozu.

Technologie řízení na dálku se již zkouší v jiných zemích, ale Fetch je podle společnosti první komerční aplikací na světě. Služba představuje první krok směrem k plně autonomním vozidlům provozovaným na britských silnicích, přičemž cílem společnosti je v příštích pěti letech přejít na plnou autonomii při doručování automobilů.

Celý článek, video a obrázek najdete na stránkách tti zde.

FALLING WALLS LAB CZECH REPUBLIC
14. 6. 2023

FALLING WALLS LAB CZECH REPUBLIC

Jedná se o mezinárodní soutěž, jejímž cílem je posílit generaci nastupujících vědců a inovátorů.