ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Pilotní projekt rychlostních radarů pro pracovní zóny v Connecticutu
4. 4. 2023

Pilotní projekt rychlostních radarů pro pracovní zóny v Connecticutu

Ministerstvo dopravy státu Connecticut (CTDOT) oznámilo zavedení programu na snížení rychlosti v pracovních zónách pomocí mobilních radarů a kamer umístěných na bílých vozech SUV.

Umístění donucovacích vozidel bude před jejich umístěním zveřejněno na webových stránkách CTDOT, přičemž při průběžném vynucování bude také umístěno dopravní značení 500 stop a 200 stop před SUV, které bude řidiče upozorňovat.
 
Podle statistik Národního informačního střediska pro bezpečnost v pracovních zónách (National Work Zone Safety Information Clearinghouse) došlo v roce 2020, což je poslední rok, za který jsou k dispozici celostátní údaje, v pracovních zónách k 774 smrtelným nehodám, při nichž zahynulo 857 osob. Z těchto 857 smrtelných nehod bylo 117 pracovníků v pracovních zónách, což ukazuje, že naprostá většina usmrcených byli řidiči, jejich spolujezdci a chodci.
 
Podobné programy na dodržování rychlosti vedly k pozitivním výsledkům i v jiných státech. Pensylvánie začala v dubnu 2020 nepřetržitě prosazovat svůj program automatizovaného vynucování rychlosti v aktivních pracovních zónách. V tomto roce Pennsylvánie zaznamenala více než 19% snížení počtu nehod v pracovních zónách. Dva roky poté, co Maryland v roce 2010 spustil svůj program SafeZones, se počet porušení rychlosti ve stavebních zónách SafeZones snížil o více než 80 %. Počet nehod v pracovních zónách, počty úmrtí a zranění byly nejnižší za posledních 10 let.
 
Systém CTDOT pro dodržování rychlosti
Pro začátek budou systémy pro kontrolu rychlosti aktivní na maximálně třech určených místech v jednom okamžiku a mohou být umístěny v rámci aktivních pracovních zón na dálnicích, kde je v pracovní zóně povolená rychlost 45 mph nebo vyšší.
 
Systém využívá radar k identifikaci vozidel jedoucích rychlostí minimálně o 15 mph vyšší, než je povolená rychlost v pracovní zóně. Kamery pak pořídí sérii snímků těchto vozidel, přičemž zadní poznávací značky slouží k identifikaci registrovaných vlastníků.  Pokud jsou na některém snímku viditelní cestující ve vozidle, budou tyto snímky maskovány. Data shromážděná systémem pro bezpečnost se navíc používají výhradně pro tento program - žádná data se nepoužívají pro dohled ani pro jiné druhy vymáhání práva.
 
Pokud se ukáže, že informace zachycené systémy pro bezpečnost jsou přesné, bude registrovaným vlastníkům vozidel zachycených systémy zasláno varování nebo obsílka. Při prvním přestupku bude vydáno písemné upozornění bez pokuty. Při druhém přestupku bude vystaveno oznámení o odpovědnosti spolu s pokutou 75 USD a při každém dalším přestupku bude pokuta 150 USD.
 
V Connecticutu začne být systém využíván od 10. dubna 2023 v pracovních zónách v Norwalku a East Hartfordu, krátce poté bude následovat koridor silnice č. 8 mezi Sheltonem a Seymourem.
 
Celý článek najdete na stránkách tti zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

Ministerstvo dopravy ve Velké Británii zavádí pravidla, která vyžadují audiovizuální informace o trasách v autobusech
3. 4. 2023

Ministerstvo dopravy ve Velké Británii zavádí pravidla, která vyžadují audiovizuální informace o trasách v autobusech

Ministerstvo dopravy zavádí ve Velké Británii pravidla, která budou vyžadovat, aby téměř všechny místní autobusové a autokarové linky poskytovaly zvukové hlášení a vizuální zobrazení, které bude označovat trasu a směr, každou nadcházející zastávku a začátek případných odklonů.