Nový tematický průvodce plánováním odolnější a robustnější městské mobility
26. 2. 2021

Nový tematický průvodce plánováním odolnější a robustnější městské mobility

Jak města a regiony reagují na pandemii COVID-19 novými a inovativními dopravními řešeními a jaká jsou ponaučení pro dlouhodobé plánování udržitelné mobility?

Plánování udržitelné městské mobility (SUMP) je strategický a integrovaný přístup k řešení složité městské dopravy.

V celé Evropě usilují místní úřady a jejich soukromí partneři o vytvoření udržitelných řešení pro osobní a nákladní dopravu, která podporují přístupnou, bezpečnopu a cenově dostupnou mobilitu a zároveň jsou v souladu s evropskými cíli snižování emisí Green Deal.

V rámci koordinační a podpůrné akce CIVITAS SATELLITE a za podpory projektů iniciativy CIVITAS byl zpracován Průvodce tématem „Plánování odolnější a robustní městské mobility“.

Systémy městské dopravy musí být schopny vydržet a reagovat na krizové situace, od pandemií po změnu klimatu. Okamžitá krize může způsobit další dlouhodobé změny a zvýšit dopad dalších významných trendů, jako je změna klimatu. Řízení těchto zásadních procesů změn je pro odborníky na městskou mobilitu klíčovou výzvou, aby je mohli integrovat do svých plánů.

Přechod k udržitelnějším a odolnějším řešením vyžaduje komplexní změny v dopravních systémech, rozšíření aktivního cestování, veřejné a sdílené dopravy a infrastruktury elektromobility.

Odpovědi měst a regionů na COVID-19 ukazují, že změna je možná. Průvodce tématem představuje koncept odolnosti v městské mobilitě a představuje důležitost jeho integrace do procesu SUMP.

Zkoumá řadu případových studií členů POLIS, Dublinu, Madridu, Rotterdamu  a zkoumá, jak průkopnické projekty CIVITAS, jako jsou ReVeal, Handshake, SPROUT a Park4SUMP, pracují v různých oblastech na zvyšování odolnosti měst. Zkoumá výzvy, dosažené cíle a získané zkušenosti.

Průvodce tématem "Plánování odolnější a robustní městské mobility" naleznete na stránkách sdružení POLIS zde.

Jak můžeme zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná?
25. 2. 2021

Jak můžeme zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná?

Společnost Lime se snaží zahájit provoz e-mopedů v Paříži a Washingtonu DC. Jak mohou provozovatelé zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná nejen pro ty, co ji využívají, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu?