Jak můžeme zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná?
25. 2. 2021

Jak můžeme zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná?

Společnost Lime se snaží zahájit provoz e-mopedů v Paříži a Washingtonu DC. Jak mohou provozovatelé zajistit, aby mikromobilita zůstala bezpečná nejen pro ty, co ji využívají, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu?

V článku je uveden rozhovor s Ilonou Lartigue, zástupkyní provozovatele mikromobility Lime, ve kterém se diskutuje  o zavádění e-mopedů v Paříži a Washingtonu DC.

Proč jste se rozhodli udělat krok k poskytování služby e-mopedů?
Ilona Lartigue: Naše ambice, plán a vize byly vždy větší než jen provozování  e-skútrů. Opravdu jsme se chtěli stát skutečnou multimodální platformou pro mobilitu, pro všechny typy cestování, abychom splnili všechny typy potřeb, které uživatelé mohou mít.

E-mopedy jsou pro nás jen dalším následným krokem na cestě k uskutečnění této vize. V mnoha městech v Evropě jsme již aktivní multimodální platformou a s jedním dalším dopravním módem doufáme, že platforma bude pro lidi ještě dostupnější, a ve výsledku pomůže snížit vlastnictví automobilů a jejich používání ve městech.

Jaké kroky jste podnikli k zajištění bezpečnosti těchto e-mopedů?
IL: Ve skutečnosti jsme se při práci na  konceptu e-mopedů otázku bezpečnosti řešili velmi důkladně, protože jsme měli čas na jedné straně sledovat své konkurenty, a také mluvit s městy, která již mají zkušenosti s našimi e-koly a e-skútry. Bezpečnost byla rozhodně jednou z jejich největších obav.

Proto implementujeme některé z nejpokrokovějších bezpečnostních prvků na světě. Budeme mít technologii detekce helmy (jezdci si budou muset před jízdou udělat selfie s nasazenu helmou), která pomůže zajistit, aby osoba, která jezdí na jakémkoli mopedu, skutečně měla helmu. Každý obal na helmu bude obsahovat infračervený senzor, který detekuje, zda se helmy při zahájení jízdy používají.

Kromě toho zkontrolujeme platný řidičský průkaz pomocí technologie skenování a rozpoznávání obličeje, abychom se ujistili, že osoba, která bude používat e-moped, je osoba, která k tomu má povolení.

Poskytujeme také řadu parkovacích funkcí. Pro lepší využití sdíleného veřejného prostoru budeme preferovat parkovací zóny. Například v Paříži a Washingtonu DC máme místní omezení parkování spolu s obecnými pravidly parkování, která platí pro každou cestu.

Rovněž začleníme funkce, které již dobře fungují pro naše podnikání s e-skútry a s elektrokoly. Například technologie, která pomáhá detekovat havárii v reálném čase, kontaktovat jezdce a zjistit, zda potřebuje pomoc záchranné služby. Máme technologii, která signalizuje, že by člověk mohl konzumovat alkohol, a poté mu navrhneme, aby se vydal na cestu s Uberem, naším partnerem.

Jak zajistíte, aby váš moped byl bezpečný a aby nebyl používán k potenciální nelegální činnosti?
IL: Myslím, že klíčem k tomu všemu je skutečně úzká spolupráce s městem. Proto zahajujeme službu pouze v jednom evropském městě ve velmi malém měřítku. Chceme vidět, jak to bude fungovat a jaká bude počáteční zpětná vazba.

Lime také bude moci získat přehled o tom, jak uživatelé jezdí e- mopedech, a zakročit proti těm, kteří je používají nebezpečným nebo dokonce nezákonným způsobem.

Úzce také spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení, stejně jako v našich podnicích s e-skútry a elektrokoly, takže pokud dojde k trestnému činu ve vztahu k některému z našich vozidel, může policie formálně předložit informace o konkrétním jezdci.

E-moped nebo e-skútr, který je součástí sdíleného schématu, je pečlivě sledován, protože je v našem systému. I kdyby tato vozidla měla být použita k nelegálnímu účelu, bylo by velmi snadné a rychlé je odhalit. U vozidel v soukromém vlastnictví tuto příležitost a možnost prostě nemáte.

Celý rozhovor naleznete na stránkách intelligenttransport.com  zde (odkaz je také zdrojem obrázku).

Lepší průjezd cyklistů díky propojení s technologií ITS
24. 2. 2021

Lepší průjezd cyklistů díky propojení s technologií ITS

Díky propojení pokročilého cyklistického radaru s inteligentními systémy řízení dopravy mohou nyní cyklisté v Utrechtu (NL) projet zelenou na semaforu rychleji a bezpečněji.