ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Nová služba Galileo zajistí přesnost 20 cm
27. 1. 2023

Nová služba Galileo zajistí přesnost 20 cm

Možnosti systému Galileo se rozšířily o novou službu vysoké přesnosti, která je volně dostupná po celém světě každému, kdo má vhodně vybavený přijímač.

Služba High Accuracy Service (HAS - služba vysoké přesnosti), která poskytuje horizontální přesnost až 20 cm a vertikální přesnost 40 cm, je umožněna díky dodatečné úrovni korekcí polohy v reálném čase, jež jsou poskytovány prostřednictvím nového datového toku v rámci stávajícího signálu systému Galileo.
 
Po měsících testování, které prováděli inženýři ESA (Evropská kosmická agentura) v technickém středisku ESTEC v Nizozemí, byla na Evropské kosmické konferenci v belgickém Bruselu uživatelům oficiálně zpřístupněna služba vysoké přesnosti systému Galileo.
 
"Galileo nestojí na místě," poznamenal Javier Benedicto, ředitel navigačního oddělení ESA. "Tato nová služba vysoké přesnosti nabízí novou dimenzi přesnosti všem, kteří ji potřebují, zatímco otevřená služba ověřování navigačních zpráv - která je již k dispozici - umožňuje uživatelům ověřovat signály systému Galileo při jeho využívání, aby se minimalizovalo jakékoli riziko podvržení. A vylepšená zpráva o integritě signálu, zavedená v loňském roce, zkracuje dobu do první opravy a zároveň zvyšuje celkovou robustnost systému Galileo.
 
"Úkolem ESA je dohlížet na tyto zásadní modernizace systému Galileo, a to ve spolupráci s poskytovatelem služeb systému Galileo EUSPA (Agenturou EU pro kosmický program) a jeho vlastníkem, Evropskou unií. Další vylepšení služeb přijdou s vypuštěním zbývajících družic systému Galileo, po nichž bude později v tomto desetiletí následovat Galileo druhé generace."
 
Nová opravná zpráva HAS je zabudována do pásma E6 signálu Galileo, které obvykle není dostupné prostřednictvím chytrých telefonů a jiných masově prodávaných výrobků, ale pouze prostřednictvím špičkových přijímačů. Tato zpráva je však dostupná také prostřednictvím internetu, což otevírá perspektivu jejího širšího přijetí připojenými zařízeními a jejího vývoje do standardu otevřené služby v následujících letech.
 
EUSPA tuto novou službu systému Galileo zaměřuje na současné vysoce přesné aplikace, jako je přesné zemědělství, vyhledávání zdrojů, pozemní a hydrografický průzkum, a také na nově vznikající odvětví, jako je robotika, autonomní řízení automobilů, vlaků, lodí a bezpilotních letounů, hry a marketing s rozšířenou realitou - dokonce i let družic ve formaci.
 
Evropský systém Galileo k dnešnímu dni zahrnuje 28 družic. Pozemní segment po celém světě, je již nyní nejpřesnější družicovou navigační službou na světě a jeho otevřená služba nabízí přesnost na metry. Systém slouží více než třem miliardám uživatelů po celém světě. Evropská unie a ESA uzavřely při vývoji systému Galileo partnerství, přičemž ESA je jeho technickým orgánem. Letos agentura slaví 30. výročí svého prvního výzkumu v oblasti družicové navigace.
 
Celý článek najdete na stránkách ESA zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

Lze z historických měst vytvořit chytrá města?
25. 1. 2023

Lze z historických měst vytvořit chytrá města?

Atény možná nejsou nejchytřejším městem v Řecku, jak samy přiznávají, ale to neznamená, že se tato situace v dohledné době nezmění. Panagiotis Papantoniou ze Západoattické univerzity vypráví v rozhovoru pro Intertraffic o některých projektech, které pomáhají Aténám posunout se v tabulce chytrých měst nahoru.