Lze z historických měst vytvořit chytrá města?
25. 1. 2023

Lze z historických měst vytvořit chytrá města?

Atény možná nejsou nejchytřejším městem v Řecku, jak samy přiznávají, ale to neznamená, že se tato situace v dohledné době nezmění. Panagiotis Papantoniou ze Západoattické univerzity vypráví v rozhovoru pro Intertraffic o některých projektech, které pomáhají Aténám posunout se v tabulce chytrých měst nahoru.

Intertraffic: Někdo kdysi řekl, že způsob, jak zjistit, zda je město chytré, nebo ne, je ten, že když do něj šťouchnete, zareaguje. Takže když městu položíte otázku, odpoví vám. Jsou Atény chytré město? Kdybyste do Atén šťouchli, reagovaly by?

Panagiotis Papantoniou (PP): Myslím, že odpověď na tuto otázku zní: Atény ještě nejsou chytré město. V posledních několika letech byly podniknuty určité kroky, ale jsou to velmi pomalé kroky. Především mnoho plánů na chytré město bylo značně zpožděno kvůli ekonomické krizi v letech 2008-2013. V tomto časovém rámci se v Řecku obecně nedělo v podstatě nic, a dokonce ani centrum řízení dopravy v Aténách nefungovalo. Nyní se v posledních třech nebo čtyřech letech děje to, že v Aténách nyní existuje nové centrum řízení dopravy, které je pod záštitou regionu Attika. Toto centrum patří regionu Attika, ale zabývá se především městem Atény a některými okolními menšími městy. Cílem je řídit dopravu inteligentnějším způsobem.

Intertraffic: Jaké metody a postupy se zavádějí a uplatňují?
PP: Zatím zavedli několik chytrých dopravních značek, několik chytrých přechodů pro chodce, a existuje mnoho proměnných dopravních značek. Také provozovatelé veřejné dopravy mají mobilní aplikaci, kde si můžete rezervovat jízdenky online, a téměř každá autobusová zastávka v Aténách je chytrá zastávka, která vám řekne, kolik minut musíte čekat, než přijede další autobus. Pokud jde o veřejnou dopravu, situace se rozhodně zlepšuje, ale pokud jde o dopravu individuální, existují projekty a řešení, které jsou zatím převážně v pilotní fázi. To je hlavní problém, ale nyní máme k dispozici finanční nástroj nazvaný TRIESIS, který podporuje obce v jejich snaze přijímat chytřejší technická rozhodnutí a poskytuje finanční prostředky na výstavbu a řízení dopravních programů obcí. Máme samostatnou sekci pro Smart Cities, která začala fungovat v roce 2021: předkládají návrhy a my se je snažíme realizovat.

Intertraffic: Existují další projekty, na kterých se pracuje a které by mohly být nasazeny v příštím roce? Například projekt MaaS (Mobility as a Service)...
PP: Upřímně řečeno, v současné době žádný projekt MaaS neběží, pouze některé pilotní testy a výzkumné projekty univerzit. Mezi nimi však byly pilotní projekty týkající se nápadů souvisejících s MaaS a pokud jde o drony, které mají plnit některé logistické úkoly v oblasti městské letecké mobility.

V Aténách je však ve hře několik zajímavých prvků. Zaprvé kvůli koronaviru zastavily provoz společnosti, které zavedly e-koloběžky. Několik let zde působily dvě nebo tři společnosti poskytující služby mikromobility, z nichž asi nejznámější je Lime, ale nyní již žádný tento druh dopravy nenabízí. Druhým důvodem je, že opět za éry Covidu se v Aténách uskutečnil velký projekt nazvaný Velká aténská procházka, v jehož rámci se aténská samospráva rozhodla vyhradit dva pruhy dvou klíčových silnic v centru Atén pro pěší a cyklistickou dopravu. Pro mnohé to byla velká novinka, ale nakonec lidé její realizaci přijali. Upřímně řečeno, z hlediska technologií nemá žádné chytré prvky, ale z hlediska udržitelné mobility je to velký krok.

Co se týče chytrosti, není toho mnoho koordinovaného, ale probíhají jednotlivé akce. Příkladem jsou přechody pro chodce, o kterých jsem se již zmínil. Další akcí je, že město instaluje kamery na měření rychlosti do dopravních značek, abychom mohli jednak identifikovat vozidlo, které překročilo rychlost, a jednak zajistit dodržování předpisů o jízdě na červenou.

Intertraffic: Vnímáme, že všechny tyto nápady jsou samy o sobě dobré, ale Aténám by lépe posloužily, kdyby byly sloučeny do jednoho nebo by mohly být koordinovány do jedné aplikace Smart Athens. Vrátím se však ke své původní otázce - pokud jsem návštěvníkem Atén, jak poznám, že mi město aktivně pomáhá v pohybu, a ne že mi překáží?

PP: Neexistuje žádný jedinečný způsob, jak získat všechny požadované informace o dopravě v regionu Attika, jehož jsou Atény centrem, takže musíte chodit na různá místa. Například pro informace o autobusech, vlacích a metru musíte použít aplikaci pro veřejnou dopravu, a pokud chcete informace o letišti, musíte si je najít jinde. Nemáme jedno místo, kde by bylo zahrnuto vše o regionu. Chybí organizace zaměřená na dopravu, která bude propojovat všechny různé subjekty v Řecku: policii, obce, ministerstvo - vše musí být přístupné pod jednou střechou, aby bylo možné vyřešit všechny tyto problémy z hlediska strategie. To je něco, co chybí a na co se pravidelně upozorňuje.

Celý rozhovor najdete na stránkách Intertraffic zde.

Waze přidává do aplikace automatická upozornění
23. 1. 2023

Waze přidává do aplikace automatická upozornění

Vozidla záchranné zdravotnické služby, poruchy na dopravní signalizaci nebo školní majáky zasílají upozornění do aplikace Waze.