MaaS multimiliardový průmysl, kterému je třeba věnovat pozornost — SkedGo
17. 5. 2023

MaaS multimiliardový průmysl, kterému je třeba věnovat pozornost — SkedGo

Předpoklad, že trh s mobilitou jako službou (MaaS) v příštích deseti letech rychle poroste se zhmotňuje, přičemž studie společnosti Juniper Research předpovídá, že do roku 2027 bude celosvětově generovat tržby ve výši 92 miliard USD, zatímco v porovnání s rokem 2022 to bylo 20 miliard USD.

Odvětví dopravy prochází řadou změn, a proto se tomuto významnému růstu nelze příliš divit. Ať už se na situaci podíváme z jakéhokoli úhlu, třeba z hlediska nárůstu počtu elektromobilů – prodeje bateriových elektromobilů (BEV) ve Spojeném království, který ve třetím čtvrtletí roku 2022 dosáhl rekordní úrovně nebo růstu služeb mikromobility, který cílí na nezbytné zavedení ekologičtějších způsobů dopravy. To vytváří základ pro MaaS, která nejenže sdružuje všechny dostupné druhy dopravy, takže jednotlivci mohou plánovat, platit a řídit každý úsek své cesty, ale také poskytuje přístup k cenným údajům o tom, jak veřejnost dopravu využívá, a nabízí obrovský potenciál pro rozvoj efektivnějších, inkluzivnějších a udržitelnějších dopravních služeb.

Evropská komise stanovila pro evropské odvětví dopravy cíl snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 90 % a zároveň zajistit bezpečnou, dostupnou a cenově přijatelnou dopravu.
Ve své Zelené dohodě Komise EU také dává za pravdu faktu, že MaaS představuje odpověď na tuto poptávku. Úsilí odvětví o vývoj inovativních řešení v kombinaci s odhodláním zákonodárců odstranit překážky rozvoje integrovaných multimodálních služeb by mělo výrazně podpořit růst MaaS.

Úspěch MaaS podporuje také spolupráce mezi místními úřady a podniky. Ve společnosti SkedGo jsme ve spolupráci s městskou radou Leicesteru ve Velké Británii spustili dvě aplikace pro Android a iPhone, které nabízejí snadno použitelný plánovač cest zahrnující veřejnou dopravu, elektrokola, místa Park and Ride, taxi, cyklistické a pěší trasy. Aktivní cestování je klíčovým bodem plánu obnovy dopravy městské rady Leicesteru, který podporuje obyvatele ve snaze omezit používání automobilů.  Účinným způsobem, jak tento cíl realizovat, je partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Široké rozšíření digitálních řešení bude také hnací silou růstu MaaS. K tomu dochází na mezinárodní úrovni, například indická vláda zahájila iniciativu Digital India ve snaze zlepšit digitální infrastrukturu a podpořit bezhotovostní platby. Tyto vysoce bezpečné platební brány automaticky podpoří růst MaaS tím, že sníží tření při placení za dopravní služby, zatímco společnosti jako Uber, Lyft a Ola k tomu dále přispěly tím, že spotřebitelům poskytují nákupní kupony a cashback při placení za jízdy pomocí elektronických peněženek.

Navzdory těmto pozitivním trendům bude třeba překonat i některé překážky. Bude nutné zajistit sdílení dat, ochranu soukromí spotřebitelů a zabránit monopolnímu chování podniků. Díky soustředěnému úsilí podniků a vlád a správnému zaměření na řešení obav spotřebitelů týkajících se ochrany soukromí – a hlubokému odhodlání zlepšit pohodlí, snížit náklady a umožnit ekologičtější cestování - se předpovědi rychlého růstu MaaS stanou skutečností.

Celý článek najdete na stránkách MaaS Alliance zde.

Konference ITS Amerika se zúčastnilo téměř 3000 účastníku ze 31 zemí
15. 5. 2023

Konference ITS Amerika se zúčastnilo téměř 3000 účastníku ze 31 zemí

Koncem dubna oficiálně skončila konference a výstava ITS America s historicky největším počtem registrovaných odborníků na ITS za poslední roky a oznámila, že hostitelským městem pro rok 2024 bude Phoenix.