Konference POLIS ukazuje, jak se udržitelná mobilita vyplácí
6. 12. 2023

Konference POLIS ukazuje, jak se udržitelná mobilita vyplácí

Na závěrečném plenárním zasedání výroční konference POLIS, která se konala minulý týden v belgické Lovani, se sešli místostarostové z celé Evropy, aby ukázali, jak se opatření v oblasti udržitelné mobility vyplatí.

Současní vedoucí pracovníci v oblasti městské mobility čelí zásadní výzvě. Stávající stav již není životaschopný a je nezbytný přechod k udržitelnější, spravedlivější a inteligentnější dopravě ve městech a regionech. Mnozí se však obávají, že programy udržitelnosti a politický úspěch jsou neslučitelné. Otázkou, jak dekarbonizovat a odlehčit našim městům a zároveň si zajistit druhé volební období, se zabývají všichni. Na výroční konferenci POLIS se sešla města, regiony a zúčastněné strany z celého odvětví dopravy, aby odpověděly nejen na tuto otázku, ale i mnoho dalších.

Přechod k udržitelnější městské mobilitě je zahalen dezinformacemi a nejasnostmi, a tak je upevnění tohoto naléhavého posunu (demokratickým způsobem) pro tvůrce politik a odborníky až příliš často těžkým úkolem. Změna, která přinese kýženou změnu, vyžaduje odhodlání, vytrvalost a odvahu. Přesto se tato odolnost vyplatí. V celé Evropě místní, národní i mezinárodní činitelé dokazují, že se progresivní politika vyplácí.

Od Říma po Stockholm, od Utrechtu po Gent se starostové a místostarostové zasazují o čistší mobilitu a inkluzivnější městský prostor. Čistší, sdílené a aktivní formy dopravy pomalu přetvářejí naše města tak, aby zahrnovala i ty, které v minulosti opomíjela, podporovala místní podniky a snižovala emise uhlíku. Momentum roste, ale jak je možné toto hnutí posílit a zrychlit potřebnou rychlostí? A jak se vypořádat s odporem a získat podporu občanů, aby se uskutečnila tolik potřebná transformace dopravy směrem k udržitelnější budoucnosti?

Výroční konference POLIS poskytla během dvou dnů jedinečné fórum pro města, regiony, akademiky, provozovatele a další zájemce z celého odvětví, aby se podělili o své zkušenosti a poučili se od svých kolegů. Závěrečné plenární zasedání to vše spojilo a zkoumalo, jak vytváříme a podporujeme tolik potřebnou proměnu veřejného mínění a propojujeme tvůrce politik a občany.

Celý článek najdete na stránkách tti zde.

Dott zlepší parkování v mikromobilitě pomocí umělé inteligence
4. 12. 2023

Dott zlepší parkování v mikromobilitě pomocí umělé inteligence

Společnost Dott zkouší využití umělé inteligence, která pomáhá prosazovat místní pravidla parkování a udržovat chodníky a silnice čisté, čímž zlepšuje integraci sdílených e-koloběžek a e-kol ve městech.