Dott zlepší parkování v mikromobilitě pomocí umělé inteligence
4. 12. 2023

Dott zlepší parkování v mikromobilitě pomocí umělé inteligence

Společnost Dott zkouší využití umělé inteligence, která pomáhá prosazovat místní pravidla parkování a udržovat chodníky a silnice čisté, čímž zlepšuje integraci sdílených e-koloběžek a e-kol ve městech.

Evropský provozovatel mikromobility Dott oznámil, že dále zlepšuje správné parkování svých sdílených e-koloběžek a e-kol pomocí technologie umělé inteligence (AI).

Technologie umělé inteligence, kterou poskytuje společnost Captur, okamžitě přezkoumá snímky z parkovišť, které uživatelé společnosti Dott předloží po skončení své cesty na základě kritérií, která jsou jedinečná pro požadavky každého města a na kterých se dohodnou s městskými úřady. V případě, že zjistí nesprávné parkování, budou jezdci okamžitě upozorněni a dostanou I instrukce, jak zodpovědně zaparkovat.

Cílem nového opatření je prosazovat místní pravidla parkování, udržovat chodníky a silnice volné a zlepšit integraci sdílených e-koloběžek a elektrokol Dott ve městech. Jezdci budou moci využívat výhod plynulejšího zakončení svých cest tím, že budou dostávat okamžitou zpětnou vazbu o svém parkování, a to prostřednictvím technologie umělé inteligence podporované v případě potřeby manuálními kontrolami. Funkce nahradí časově náročnější manuální kontroly, které byly zpracovávány s každým snímkem.

Na snímcích z parkoviště budou zkontrolovány zablokované vjezdy, zablokované chodníky, vozidla zaparkovaná na komunikacích, převrácená vozidla a vozidla mimo parkovací stanoviště.

Maxim Romain, spoluzakladatel a provozní ředitel společnosti Dott, řekl: „Přestože k nesprávnému parkování dochází jen po malém počtu jízd, víme, že to může mít velký vliv na to, jak lidé vnímají naše služby. Zavedli jsme tuto novou technologii, abychom se vypořádali s neopatrným parkováním. Vylepšená detekce zachytí problémy okamžitě a pomůže nám nasměrovat naše řidiče, kde mají vozidlo zodpovědně zanechat.“

Zpočátku se nová funkce testuje pro uživatele v Grenoblu, Madridu a Londýně. Předtím, než společnost Dott prozkoumá možnosti dalšího rozšíření v rámci svého provozu, budou pro účely zkušebního provozu shromažďovány také snímky z parkovišť v Miláně, Římě, Padově a Poznani.

Článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Nová interaktivní mapa USDOT ukazuje náklady a přínosy ITS v celé zemi
1. 12. 2023

Nová interaktivní mapa USDOT ukazuje náklady a přínosy ITS v celé zemi

Společná programová kancelář pro inteligentní dopravní systémy (ITS JPO) amerického ministerstva dopravy (USDOT) spustila novou funkci mapy pro vizualizaci umístění přínosů, nákladů a získaných zkušeností v oblasti ITS.