IRF dodává index klasifikace inteligentní silniční infrastruktury pro projekt FRONTIER
8. 9. 2021

V Evropě vzniká nová vize dopravy. Větší výběr dopravních možností, autonomní vozidla, sdílené jízdy autem, ekologičtější vozidla, možnosti kombinované dopravy (multimodalita) a celkově mnohem integrovanější dopravní model slibují, že se kontinent stane světovým lídrem v této oblasti.

Ve světě, kde roste počet obyvatel a kde zvýšená doprava může negativně ovlivnit změnu klimatu, bude řízení dopravy hrát velmi důležitou roli při překonávání rizik a problémů souvisejících s dopravou. V této souvislosti projekt FRONTIER financovaný EU, který byl zahájen 1. května 2021, sdružuje 19 významných partnerů z celé Evropy.

K vytvoření dokonalého integrovaného systému řízení dopravy, který bude konsorcium podporovat automatizaci bez řidičů a bezproblémový přesun mezi různými druhy dopravy, se využívají různé špičkové systémy a řešení. Mezi nejpůsobivější technologie patří bezdrátové snímání dopravy, umělá inteligence, prediktivní analýza velkých dat, propojená a autonomní vozidla, inteligentní řízení dopravy, mobilní aplikace pro cestující a provozovatele dopravy a multimodální modelování dopravy.

K bezproblémové a udržitelné mobilitě přispívá také to, že do projektu byla začleněna Mezinárodní silniční federace, švýcarská nezisková organizace, jejímž úkolem je vypracovat "klasifikační index inteligentní silniční infrastruktury". Ten položí základy pro to, aby různé dopravní systémy mohly mezi sebou efektivněji komunikovat a posunout propojení dopravy na novou úroveň. Jakmile budou všechny tyto prvky zavedeny a technologie projektu úspěšně vyvinuty a aplikovány za zavřenými dveřmi, přejdou do reálného světa na základě tří pilotních projektů v Antverpách (Belgie), Aténách (Řecko) a Oxfordshire (Velká Británie).

Originál zprávy najdete na stránkách World highways zde.

Inteligentní systém BE-MOBILE plánuje dopravu při přípravě olympijských her 2024
6. 9. 2021

Společnost Be-Mobile vytvoří aplikaci pro globální řešení pro řízení logistických toků při výstavbě olympijské vesnice pro olympijské hry v Paříži v roce 2024. Odhadem 400 nákladních vozidel, která budou každý den projíždět Paříží, bude po celé trase řízeno tímto systémem pro správu vozového parku.