Evropský kongres ITS 2022: údaje o mobilitě
16. 6. 2022

Evropský kongres ITS 2022: údaje o mobilitě

Summit zjistil, že to, co opravdu spojuje dopravu a mobilitu jsou data. Nelze však opomíjet ani důvěru.

Jak může inteligentní a ekologická mobilita přispět k udržitelnému růstu a lepší kvalitě života a životního prostředí pro všechny občany? Jak bychom měli využít množství informací, které mají dopravní agentury, soukromý sektor a městské úřady k dispozici? O této a mnoha dalších otázkách diskutovali evropští činitelé, kteří se sešli na politickém summitu kongresu ITS v Toulouse, aby se zabývali současnými problémy, u nichž by užší spolupráce mohla být přínosem pro všechny strany.

V Toulouse se sešlo přibližně 80 ministrů, starostů, vedoucích představitelů průmyslu a vysokých představitelů národních a místních samospráv z 20 zemí, aby posoudili, jak může inteligentní a ekologická mobilita přispět k udržitelnému růstu a lepší kvalitě života a životního prostředí pro všechny občany.

Smyslem je podpořit neomezenou diskusi mezi jednotlivými sektory o problémech a prioritách v dopravě na úrovni měst, identifikovat osvědčené postupy a zveřejnit je, určit překážky při realizaci směrnic nebo služeb a zjistit, zda jsou dobře pochopeny nebo zda je třeba je prozkoumat, uvádí Ertico - ITS Europe.

„Letošní summit ITS se zaměřuje na data, která jsou pojítkem mezi dopravou a mobilitou a zároveň zlatým dolem budoucího dopravního systému,“ uvedl předseda společnosti Ertico Dr. Angelos Amditis. „Musíme využít sílu dat a jejich sdílení, abychom umožnili cestu k hospodářskému růstu a společenskému rozvoji Evropy. Data jsou klíčem k uspokojení potřeb našich odvětví díky lepšímu rozhodování a většímu úsilí o zajištění spolupráce všech aktérů v rámci spravedlivého a bezpečného datového rámce.“

Diskutovalo se o několika aspektech: vlastnictví, ochrana a soukromí dat, přístup k datům na všech trzích s daty, začlenění a digitální propast a interoperabilita. Delegáti summitu dospěli mimo jiné k závěru, že data jsou nezbytná pro nová řešení ITS a pro podporu ekologizace naší společnosti a jejích systémů mobility, ale že vlastnictví dat a přístup k nim jsou složité a měly by být řešeny celoevropsky, nikoli na národní či místní úrovni. Zásadní je, že dostupnost údajů - a jejich sdílení - musí zohledňovat, že veřejný a soukromý sektor mají různé cíle a povinnosti.

To znamená, že vzdělávání a informovanost jsou pro každou zúčastněnou stranu zásadní, stejně jako důvěra.

Celý článek najdete na stránkách ITS International zde.

Berlín nasazuje skenování aut k posouzení využití veřejných parkovišť
15. 6. 2022

Berlín nasazuje skenování aut k posouzení využití veřejných parkovišť

Kolik je ve městě veřejných parkovacích míst a do jaké míry jsou obsazena? Odpověď na tuto zásadní otázku lze najít s pomocí značného množství lidí, kteří by spočítali a zmapovali parkovací místa po celém městě.