Berlín nasazuje skenování aut k posouzení využití veřejných parkovišť
15. 6. 2022

Berlín nasazuje skenování aut k posouzení využití veřejných parkovišť

Kolik je ve městě veřejných parkovacích míst a do jaké míry jsou obsazena? Odpověď na tuto zásadní otázku lze najít s pomocí značného množství lidí, kteří by spočítali a zmapovali parkovací místa po celém městě.

Berlín proto k urychlení tohoto procesu využívá moderní technologie a v oblasti okruhu S-Bahn nasazuje až čtyři skenovací vozy. V prvním kroku zaznamenávala vozidla celkový počet parkovacích míst v ulicích. Od června bude do konce letošního roku (2022) měřena obsazenost parkovacích ploch stejnými vozidly.

Cílem místního odboru pro životní prostředí, mobilitu, ochranu spotřebitelů a klimatu je zejména prozkoumat dopad nových parkovacích zón a získat relevantní poznatky pro optimální budoucí plánování správy parkovacích míst v centru německého hlavního města. Celé šetření je součástí projektu, který finančně podporuje německá spolková země v rámci podpůrného programu „Digitalizace městských dopravních systémů.“

Vozidla budou během jízdy zaznamenávat vozovku a využívat kamery s vysokým rozlišením, laserové skenery LiDAR a antény GPS, aby bylo možné vyvodit závěry o době parkování a dopravě, která vzniká během hledání parkovacího místa. Zpracování údajů a úplná anonymizace zaznamenaných osob a registračních značek vozidel v obrazových datech probíhá již ve vozidle a nelze je zpětně vysledovat.

Článek najdete na stránkách projektu Park4SUMP zde.
Další informace naleznete v tiskové zprávě příslušného berlínského úřadu (v němčině).

V červnu 2022 začne být účinné nové Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2144
13. 6. 2022

6. 7. 2022 nabude účinnosti Nařízení EP a Rady (EU) ze dne 27. listopadu 2019 o požadavcích pro schvalování typu motorových vozidel a jejich přípojných vozidel a systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla z hlediska obecné bezpečnosti a ochrany cestujících ve vozidle a zranitelných účastníků silničního provozu a o změně a zrušení některých nařízení.