Chytrá mobilita s CHAT GPT-4: doprava je ještě inteligentnější
15. 8. 2023

Chytrá mobilita s CHAT GPT-4: doprava je ještě inteligentnější

Schopnosti chatbota s umělou inteligencí Chat GPT společnosti OpenAI jsou dobře zdokumentovány od jeho vydání na konci roku 2022.

Vzhledem k mimořádnému tempu vývoje a pokroku Chat GPT asi nepřekvapí, že nejnovější verze OpenAI, Chat GPT-4, byla vybavena možností přístupu k internetu.  Nyní si představte technologii autonomního řízení vybavenou touto rychle se rozvíjející schopností, která by změnila budoucnost směrování dopravy a systémů mobility.

Za tento velký skok vpřed je zodpovědný model zpracování přirozeného jazyka (NLP) chatbota a díky němu vytvořila společnost Open AI výkonný model hlubokého učení, který přináší revoluci ve všem, dokonce i ve způsobu, jakým autonomní vozidla a stroje komunikují se svým okolím.

Základem pokroku GPT-4 je NLP, který využívá architekturu „transformátoru“ pro generování odpovědí v přirozeném jazyce na předložené dotazy a scénáře. Díky této technologii mohou autonomní vozidla lépe porozumět okolnímu prostředí ve více dimenzích díky interpretaci textu a rozpoznávání mluvených příkazů. To v podstatě pomáhá vozidlu identifikovat objekty v prostředí a reagovat vhodnou následnou akcí. V případě, že vozidlo narazí na překážku, může NPL GPT-4 na základě studia scény vygenerovat příkaz v přirozeném jazyce a dát tak vozidlu pokyn k zastavení, zpomalení nebo vyhledání jiné trasy pro pokračování v jízdě.

Citlivost na předvídání a reakce na nebezpečí je další výhodou v portfoliu zásahů GPT-4. Díky schopnosti analyzovat prostředí a hledat jakékoli známky nebezpečí může GPT-4 prostřednictvím svého NPL generovat příkazy, které mohou nasměrovat nebo přesměrovat vozidlo k provedení akcí, které jsou nezbytné k vyhnutí se objektu nebo situaci, s nimiž se setkalo. Takováto klidná AI má velký vliv na bezpečnost cestujících ve vozidle, chodců a okolních vozidel před různými formami nebezpečí.

Model GPT-4 kromě luxusní bezpečnosti dále zlepšuje zážitek cestujících způsobem, který byl dříve nepředstavitelný. Například AV vybavené solárním pohonem GPT-4 dokáže rozpoznat hlasové příkazy, jako například „odvezte nás k nejbližší nabíjecí stanici“, a podle požadavku odpoví možností nasměrování k nejbližšímu místu nabíjecí stanice. Tato schopnost šetřit čas je klíčová pro zkrácení našeho dojíždění.

Celý článek najdete na stránkách Intertraffic zde.

Dubajská světová výzva pro autonomní dopravu 2023 zahajuje testování v terénu
14. 8. 2023

Dubajská světová výzva pro autonomní dopravu 2023 zahajuje testování v terénu

Dubajský úřad pro silnice a dopravu (RTA) oznámil, že začaly terénní testy pro účastníky 3. ročníku dubajské světové výzvy pro autonomní dopravu 2023.