Bezpečnější přechody v Cambridge díky umělé inteligenci?
18. 5. 2023

Bezpečnější přechody v Cambridge díky umělé inteligenci?

V britské Cambridgi se zkouší inteligentní senzory, které mají díky využití umělé inteligence zkrátit čekací dobu chodců a účastníků silničního provozu a zvýšit tak bezpečnost při přecházení silnice.

Pokročilá technologie pomocí kamer identifikuje různé typy uživatelů, takže se může naučit předvídat, kdy budou lidé chtít přejít silnici. Propojené inteligentní signály by se pak mohly automaticky přizpůsobovat podle intenzity dopravy a počtu chodců, kteří chtějí v daném místě přejít.

Tato inovativní spolupráce mezi společností Starling Technology a Greater Cambridge Partnership (GCP) s podporou týmu dopravní signalizace Cambridgeshire County Council (CCC) se zkouší na East Road ve městě, aby se lidé mohli snadněji a bezpečněji pohybovat po městě.

Dan Clarke, vedoucí oddělení inovací a technologií GCP, řekl: „Jedná se o skvělý počin, jehož cílem je upevnit pozici Velké Cambridge jako předního města v oblasti inovací, výzkumu a technologií. Pomůže nám to navázat na inovativní práci, která se v této oblasti již realizuje, a vyzkoušet nové technologie signalizace, aby se cyklisté a chodci mohli po městě pohybovat bezpečněji, rychleji a příjemněji.“

Andrew Caleya Chetty, generální ředitel společnosti Starling Technology, dodal: „Jsme potěšeni, že můžeme testovat naše produkty ve Velké Cambridgi, kde je chůze a jízda na kole součástí městské kultury. Naší vášní je zlepšit bezpečnost chodců a cyklistů a zajistit, aby technologie fungovala ve prospěch všech. „Ovšem aby aktivní cestování ovlivnilo způsob pohybu po městě a umožnilo Cambridge dosáhnout čisté nuly, musí být dostupné a bezpečné alternativní cestovní sítě. Posláním společnosti Starling je umožnit nové bezpečné dopravní sítě v celé Cambridgi,“ dodal.

Lepší pochopení toho, jak se chodci pohybují po přechodech řízených světelnou signalizací a jak jejich pohyb interaguje s cyklisty a motoristy na silniční síti, je klíčové pro snahu o zklidnění dopravy ve městě, poznamenala společnost GCP.

Díky zjišťování a předvídání chování uživatelů by senzory mohly být v budoucnu využity ke změně požadavků na přechody podél silnice a k pružnému řízení časování zeleného signálu pro chodce v době dopravní špičky, což by mohlo přispět ke zlepšení plynulosti dopravy tím, že by se velkým skupinám a zranitelným uživatelům dala přednost a prodloužila se doba přecházení.

Senzory budou schopny sledovat, zda nehrozí, že chodník zablokuje příliš mnoho lidí. Pokud by tomu tak bylo, vyslaly by zprávu o zkrácení doby, než se objeví zelený signál pro chodce, aby se minimalizovala kumulace  chodců na chodníku a zabránilo se tomu, že ostatní lidé budou muset jít po silnici, aby obešli zablokovanou cestu.
Dále mohou detekovat cyklisty, a proto budou zahrnuty do všech údajů sdílených s dopravními týmy GCP a CCC, aby pomohly při budoucím rozhodování a poskytly hlubší analýzu dopadu změn časování signalizace na dopravní síť.

Celý článek najdete na stránkách tti zde.

MaaS multimiliardový průmysl, kterému je třeba věnovat pozornost — SkedGo
17. 5. 2023

MaaS multimiliardový průmysl, kterému je třeba věnovat pozornost — SkedGo

Předpoklad, že trh s mobilitou jako službou (MaaS) v příštích deseti letech rychle poroste se zhmotňuje, přičemž studie společnosti Juniper Research předpovídá, že do roku 2027 bude celosvětově generovat tržby ve výši 92 miliard USD, zatímco v porovnání s rokem 2022 to bylo 20 miliard USD.