AWS a T-SYSTEMS vyvíjí testovací prostředí dataspace
22. 6. 2023

AWS a T-SYSTEMS vyvíjí testovací prostředí dataspace

Jedná se o první vývojové prostředí sandbox pro automobilový průmysl založené na Eclipse a Gaia-X v USA.

Společnosti T-Systems a Amazon Web Services (AWS) oznámily 5. června 2023 na severoamerickém eventu Catena-X v Austinu, že obě společnosti spojily své síly, aby poskytly první vývojové prostředí dataspace sandbox založené na open-source softwaru Eclipse Foundation a Gaia-X. Tato spolupráce pomůže vytvořit vývojové prostředí dataspace pro automobilový průmysl, které podpoří rozšíření datových prostorů. Umožní místním společnostem vyvíjet nebo modernizovat stávající aplikace, aby mohly využívat lepší a mezi organizační data v systému dataspace.

Pro tento sandbox poskytne společnost T-Systems svůj produkt LivingLab, vývojové prostředí dataspace jako služby. Dataspace je síť pro sdílení dat, nikoli systém pro ukládání dat. Poskytuje jedinečnou ochranu práv k datům, aby si účastníci zachovali kontrolu nad svými daty, což umožňuje vytvářet nové datové produkty, jako jsou například mezi organizační digitální dvojčata. Ta zase umožňují nové aplikace, jako je sledování uhlíkové stopy a sledovatelnost materiálů. Aby bylo možné dataspace provozně zajistit, poskytne společnost AWS své cloudové služby, například službu Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) pro ukládání dat v sandboxu a službu Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS) pro potřeby vysoce výkonných výpočtů. Dataspace sandbox pro vývojové prostředí usnadní firmám v Severní Americe vývoj aplikací, využití možností dataspace a dalších potřebných připojení.

Společnosti T-Systems a AWS plánují spustit dataspace sandbox jako prototyp koncem roku 2023 a plný provoz v roce 2024. Tento harmonogram umožňuje společnostem v Severní Americe rychle dohnat ztrátu, a dokonce zde vyvíjet vlastní aplikace.

Nadace Eclipse Foundation poskytuje vyspělé, škálovatelné a podnikatelsky přívětivé prostředí pro spolupráci a inovace v oblasti open-source softwaru a je domovem důležitých open-source projektů včetně komponentů pro dataspace.

Gaia-X je projekt zaměřený na vývoj federace datové infrastruktury a poskytovatelů služeb, který má poskytnout rámec pro výměnu dat založený na společných pravidlech a standardech a zajišťující ochranu dat, soukromí a bezpečnost.  Byl zahájen v Evropě a sídlí v USA.

Celý článek najdete na stránkách ERTICO zde.

Londýn se rozhodl chránit vozidla VRU pomocí kamer a senzorů na nákladních vozidlech
21. 6. 2023

Společnost Transport for London (TfL) oznámila, že od října 2024 budou muset těžká nákladní vozidla (HGV) nad 12 tun jezdící v hlavním městě projít novými přísnějšími testy na ochranu zranitelných účastníků silničního provozu (VRU), což může znamenat montáž kamerových monitorovacích systémů (CMS) nahrazujících zrcátka.