Londýn se rozhodl chránit vozidla VRU pomocí kamer a senzorů na nákladních vozidlech
21. 6. 2023

Společnost Transport for London (TfL) oznámila, že od října 2024 budou muset těžká nákladní vozidla (HGV) nad 12 tun jezdící v hlavním městě projít novými přísnějšími testy na ochranu zranitelných účastníků silničního provozu (VRU), což může znamenat montáž kamerových monitorovacích systémů (CMS) nahrazujících zrcátka.

Nové přísnější požadavky jsou rozšířením stávajícího systému bezpečnostních povolení pro nákladní vozidla – standardu Direct Vision Standard (DVS), který byl poprvé zaveden v roce 2019. Počet smrtelných kolizí, u nichž je rozhodující viditelnost, se po zavedení systému DVS snížil o 75 procent.

Zlepšení bezpečnostních prvků vozidel dále sníží míru rizika pro zranitelné účastníky silničního provozu včetně chodců a cyklistů. Podle dříve navržených opatření budou muset mít nákladní vozidla nad 12 tun pro provoz ve Velkém Londýně minimálně tříhvězdičkové hodnocení DVS nebo budou muset být vybavena systémem aktualizovaných bezpečnostních prvků – Progressive Safe System (PSS).

Bylo vydáno 253 745 bezpečnostních povolení, z toho téměř 6 000 pro pětihvězdičková vozidla, která poskytují nejvyšší úroveň přímého výhledu. Více než 151 000 nákladních vozidel s nulovou hvězdičkou bylo nyní vybaveno bezpečnými systémy, které zlepšují ochranu osob jdoucích pěšky, jedoucích na kole nebo na e-koloběžkách či motocyklech.

Průměrná denní míra dodržování tohoto systému je rovněž velmi vysoká – více než 94 % nákladních vozidel v Londýně nyní jezdí s bezpečnostním povolením a dopravci uvádějí, že požadavky na DVS zahrnují do svých budoucích rozhodnutí o nákupu.
Konzultace TfL ukázala povzbudivou podporu (55 %) zásadám DVS, systému bezpečnostních povolení pro těžká nákladní vozidla a zásadám, na nichž je založen progresivní systém bezpečnosti.

Změny zahrnují:
- Aktualizace stávajících pokynů pro používání zrcadel a systémů pro sledování kamer (CMS).
- Požadavek, aby systém CMS namontovaný na vozidlech eliminoval zbývající mrtvé úhly na straně spolujezdce.
- Informační systém pro rozjezd (MOIS), který je namontován na přední části vozidla a zabraňuje kolizi v přední mrtvé zóně, když se vozidlo rozjede z klidu.
- Zvukové výstrahy ve všech vozidlech, včetně vozidel s levostranným řízením, aby všechna vozidla provozovaná v Londýně měla možnost varovat před zamýšleným manévrem.

Společnost TfL přezkoumala veškerou zpětnou vazbu, kterou v rámci konzultace obdržela. V reakci na vznesené připomínky se společnost TfL rozhodla upravit návrh na povinné umístění snímačů na přívěsy kloubových vozidel pouze na doporučení.

Od 28. října 2024 budou muset mít nákladní vozidla nad 12 tun tříhvězdičkovou klasifikaci DVS nebo budou muset být vybavena systémem PSS, aby mohla být provozována ve Velkém Londýně. To bude znamenat, že nákladní vozidla s hodnocením nula až dvě hvězdičky budou nyní muset mít dodatečné bezpečnostní vybavení, pokud již nesplňují požadavky PSS.

Celý článek najdete na stránkách tti zde.

Financování projektů bezpečné a inteligentní mobility z programu HORIZON EUROPE
20. 6. 2023

Financování projektů bezpečné a inteligentní mobility z programu HORIZON EUROPE

V návaznosti na přijetí pracovního programu Horizont Evropa 2023-2024 vyhlásila Evropská komise novou výzvu k předkládání návrhů projektů na podporu výzkumu a inovací v oblasti bezpečné a odolné dopravy a služeb inteligentní mobility.