ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

NAPCORE

National Acces Point Coordination Organisation for EuropeSnimek-obrazovky-2023-10-13-112619-(2).png

Evropský projekt, který má za cíl koordinovat a harmonizovat více než 30 platforem pro mobilitu po celé Evropě.
Je v něm zapojeno 27 členských států EU, 3 mezinárodní organizace a více než 37 realizačních subjektů.
 
Projektu NAPCORE byl spuštěn jako koordinační mechanismus pro zlepšení interopeability Národních přístupových bodů (NAPs) jež jsou páteří pro výměnu dat o mobilitě v Evropě. Je zřejmé, že jednotlivé národní přístupové body se od sebe vzájemně liší v nastavení nebo rozhraními pro přístup k datům. Odlišné mohou být také datové formáty nebo použité standarty. Projekt NAPCORE si klade za cíl právě tyto datové formáty a standarty harmonizovat. Projekt NAPCORE dále rozšiřuje dostupnost dat souvisejících s mobilitou prostřednictvím koordinovaného přístupu k datům a harmonizovaným rozvojem jednotlivých přístupových bodů. 
 
Projekt je financován evropskými fondy (Programme Support Action / European Commission´s Connecting Europe Facility)
______________________________________________________________________________________
O čem je projekt NAOPCORE ?    Zjistěte v tomto videu !

Co je to "NAP" ?Národní přístupový bod (NAP) je místo kde jsou sdružována dopravní data, která jsou následně zveřejňována ve forma datových sad.
Tyto přístupové body také slouží k usnadnění přístupu, snadné výměně a opakovanému využití dopravních dat napříč Evropou, čímž pomáhájí zajišťovat interoperabilitu a zvyšují kvalitu poskytovaných služeb v dopravě.
Základem pro vytvoření Národních přístupových bodů a Národních orgánů je evropská ITS směrnice a související delegované nařízení. (zde)

DATEXZákladem možné datové komunikace je standardizace. Jedním z nejdůležitějších standardů v dopravním sektoru je DATEX. Jde o evropský elektronický jazyk používaný pro výměnu dopravních dat a dopravních informací. 

Kompletní informace o projektu, jeho výstupy, seznamy jednotlivých Národních přístupových bodů a další relevantní informace jsou k dispozici na webové stránce projektu NAPCORE.EU