XXVII. Světový silniční kongres v Praze
12. 10. 2023

XXVII. Světový silniční kongres v Praze

V Praze v Kongresovém centru proběhl ve dnech 2. – 6. října 2023 XXVII. Světový silniční kongres.

Kongres byl organizován v úzké spolupráci mezi PIARC (Světovou silniční asociací), Českou silniční společností a Českým národním komitétem PIARC, za podpory Ministerstva dopravy ČR a Slovenské silniční společnosti.

Asociace PIARC se od svého založení ujímá vedoucí úlohy při sdružování světové silniční komunity na svých kongresech, aby si vyměňovala znalosti, zkušenosti a upevňovala vazby mezi různorodou skupinou svých členů. Přestože strategický plán řídí a usměrňuje činnost PIARC v daném cyklu, jeho hlavní cíl, mezinárodní spolupráce a přenos technologií, byl vždy zachován. V tomto cyklu strategický plán zahrnuje mimo jiné čtyři hlavní témata:
  • Správa silnic;
  • Mobilita;
  • Odolná infrastruktura a
  • Bezpečnost a udržitelnost.

Ústřední téma kongresu bylo "Praha 2023 - znovu společně na cestách". Program kongresu zahrnoval prezentaci výsledků práce 24 výborů a pracovních skupin PIARC, dále několik specializovaných zasedání a workshopů zabývajících se aktuálními a budoucími tématy a rozsáhlou výstavu, na které se představily silniční správy, poskytovatelé vybavení a služeb, konzultanti a organizace související se silniční dopravou. Na místě se sešlo více než 3500 delegátů. Na dvou panelech se představilo více než 40 ministerských delegací. Přítomní ministři se podělili o své názory na stav a budoucnost silnic a silniční dopravy.

Světový silniční kongres byl jedinečnou příležitostí k prezentaci četných technických výsledků a osvědčených postupů ve všech oblastech souvisejících se silnicemi a silniční dopravou. Byl zaměřen na všechny zúčastněné strany z celého světa, z veřejného i soukromého sektoru, které se mohly setkat, aby představily a prodiskutovaly nové přístupy a řešení a podělily se o své zkušenosti.

Více informací a fotografie z konference najdete na stránkách PIARC zde.

Od pobřeží k pobřeží: Státy USA využívají automatizované vymáhání práva pro bezpečnější silnice
12. 10. 2023

Koncept Vision Zero se v USA dostal do úzkých, ale naděje na bezpečnější budoucnost existuje, říká Jon Baldwin, výkonný viceprezident pro vládní řešení ve společnosti Verra Mobility.