UPPER: EIT Urban Mobility pracuje na posílení role veřejné dopravy v deseti evropských městech
22. 8. 2023

EIT Urban Mobility se hrdě podílí na realizaci nového projektu UPPER, který je financován EU a jehož cílem je zvýšit potenciál veřejné dopravy jako páteře mobility ve městech.

Projekt sdružuje silné konsorcium 41 partnerů z celého odvětví veřejné dopravy. Koordinuje ho UITP a bude probíhat po dobu čtyř let.

Města hrají klíčovou roli při dosahování ambicí evropských zelených dohod, které počítají s klimatickou neutralitou do roku 2050. Aby se urychlil přechod ke klimatické neutralitě ve městech, usnadňuje program UPPER spolupráci mezi orgány veřejné dopravy, provozovateli a uživateli tím, že nabízí fyzické a digitální prostředí pro testování opatření, aktualizaci stávajících plánů udržitelné městské mobility (SUMP) a optimalizaci nabídky veřejné dopravy. Celkovým cílem zúčastněných živých laboratoří a partnerských měst je zvýšit využívání veřejné dopravy o> 30 % a spokojenost uživatelů o> 25 % a na nikoho přitom nezapomenout. Projekt je úzce spjat s cíli Mise měst při podpoře přechodu na bezemisní mobilitu.

UPPER zavede kombinaci opatření, jejichž cílem je vytlačit lidi z osobních automobilů a přiblížit je veřejné dopravě. Tato opatření zvýší podíl veřejné dopravy a pokryjí různé segmenty trhu. Velký důraz bude v programu UPPER kladen na participativní řízení a zapojení občanů, což zajistí, že rozhodnutí budou přijímána na základě potřeb různých cílových skupin využívajících veřejnou dopravu.
Osmdesát čtyři odrazujících a podněcujících opatření bude působit na různých úrovních, aby umožnilo přechod od soukromé k veřejné dopravě, například:
  • Myšlení a kultura
  • Plánování městské mobility
  • Ekosystém služeb mobility
  • Správa silniční sítě
  • Demokratická správa věcí veřejných

Opatření budou testována v laboratořích UPPER Living Labs (Valencie, Řím, Ile de France, Oslo a Mannheim) a v partnerských městech UPPER (Lisabon, Lovaň, Hannover, Budapešť a Soluň) po celé Evropě a budou přizpůsobena místním podmínkám a cílům. Zatímco v Římě bude UPPER testovat začlenění nových služeb mobility do multimodálních přestupních uzlů; v Île-de-France (jedno z) opatření se zaměří na podporu využívání veřejné dopravy při velkých akcích; v Mannheimu UPPER zavede participativní řízení a formáty dialogu pro řešení zvláštních potřeb občanů.

Článek najdete na stránkách eit Urban Mobility zde.

V Dubaji byl spuštěn systém inteligentních přechodů pro chodce s umělou inteligencí
21. 8. 2023

Čtrnáct přechodů v dubajské Silicon Oasis (DSO), speciální ekonomické zóně, bylo vybaveno novými systémy detekce a varování chodců s umělou inteligencí a strojovým učením od společnosti Derq.