Shrnutí Evropského kongresu ITS Toulouse 2022
24. 6. 2022

Shrnutí Evropského kongresu ITS Toulouse 2022

Evropský kongres ITS 2022 skončil ve středu 1. června v Toulouse po třídenní akci, na níž se účastníci v rámci programu seznámili s budoucností inteligentní a udržitelné mobility, technických zasedání, názorných ukázek a výstav.

Na kongresu vystoupil úctyhodný počet řečníků vysoké úrovně, kteří diskutovali o těchto pěti klíčových tématech:

Téma 1: Služby pro občany
První téma s názvem „Služby pro občany“ bylo druhým nejrušnějším na kongresu. Živě se diskutovalo o mobilitě jako službě (MaaS), včetně dlouhodobého nasazení, návrhu aplikací, integrace s řízením provozu a přijetí uživateli.  Větší počet sezení, než dříve byl také věnován inkluzivitě a genderovým aspektům v ITS.

Téma 2: Inovativní řešení
Druhým a zdaleka nejsledovanějším tématem byla "Inovativní řešení", která se zabývala automatizací (zejména automatizovaným řízením) a také konektivitou a daty, což je pokračování trendu z minulého desetiletí. Vzhledem k tomu, že konektivita byla prezentována především jako kombinace technologických inovací a praktických zkoušek, byla také představena řada známých případů použití a některé nové, jako jsou železniční přejezdy, selektivní přednost vozidel a řízení velkých silničních prací a událostí.

Téma 3: Zelená a udržitelná mobilita
Díky rostoucímu zájmu a významu agendy změny klimatu a nulové spotřeby není překvapivé, že třetí téma "Zelená a udržitelná mobilita" bylo nejprogresivnější.  Hlavní roli zde hrály elektromobily a z Hamburku se ozývaly výtky ohledně technických a finančních omezení nabíjecí infrastruktury.  Novinkou bylo bezdrátové nabíjení pro stacionární vozidla, kde zazněly zprávy o současném stavu vývoje.  Dánsko vytvořilo příručku, která má obcím pomoci při plánování infrastruktury pro nabíjení.

Téma 4: Od rozsáhlých zkoušek k nasazení: Sdílení získaných zkušeností
Většina příspěvků na toto téma se zaměřila na identifikaci mezer ve znalostech nebo na dostupnost digitálních nástrojů.  Došlo k posunu od studií prokazujících technologii k prokazování přínosů.  Mezinárodní standardy a přeshraniční spolupráce byly všeobecně považovány za klíč k úspěšnému nasazení.

Téma 5: Města jako logistická centra
Vzhledem k obtížnému sdílení městského prostoru mezi nákladní, veřejnou a soukromou dopravu byla městská logistika důležitým, i když poměrně málo zastoupeným tématem. Zkoumalo se, jak by bylo možné lépe integrovat mikromobilitu a udržitelná řešení do městského prostředí tak, aby se snížil dopad nákladní dopravy v zastavěných oblastech a vyvážily se inovace a spolehlivost logistických procesů.

ITS v roce 2022 se nacházejí na zajímavém místě na cestě k nové generaci mobility, která bude přístupnější, spravedlivější, cenově dostupnější a odolnější, ale také přispěje ke snížení počtu úmrtí a emisí a zároveň podpoří bezproblémové nasazení přes hranice států.

Celý článek najdete na stránkách ERTICO zde.
Zprávu z kongresu v Toulouse si můžete stáhnout zde

Praha udělá další krok k lepšímu ovzduší, automaticky odhalí špatné výfuky aut
23. 6. 2022

Praha udělá další krok k lepšímu ovzduší, automaticky odhalí špatné výfuky aut

Zamořují auta ovzduší? Podle průzkumů ano. Zejména města s hustým provozem proto chtějí nadměrnému znečišťování zabránit.