Řízení budoucnosti: nejdůležitější informace z Evropské konference o propojeném a automatizovaném řízení (EUCAD)
19. 6. 2023

Ve dnech 3. až 4. května se v Bruselu konala poslední Evropská konference o propojeném a automatizovaném řízení (EUCAD).

Na konferenci, kterou spolupořádaly Evropská komise, Evropské partnerství pro propojenou, kooperativní a automatizovanou mobilitu (CCAM) a projekt FAME, se sešli političtí představitelé Evropské komise a členských států, jakož i vysoce postavení evropští a mezinárodní zástupci průmyslu, akademické obce a silničních úřadů. Cílem konference byla diskuz o připravenosti společností na inteligentní, inkluzivní a udržitelná řešení mobility.

Dvoudenní akce se skládala ze čtyř politicky zaměřených plenárních zasedání a šesti tematických a technických zasedání. Tato zasedání poskytla interaktivní platformu pro zajímavé diskuse o konkrétních problémech CCAM. Souběžně s aktivitami uvnitř budovy probíhaly na esplanádě Evropské komise živé ukázky autonomních vozidel z projektu SHOW.

Projekt FAME měl jako spolupořadatel vyhrazený prostor v budově Charlemagne a účastníci mohli navštívit stánek a seznámit se s hlavními rysy projektu. Dr. Stephane Dreher, senior manažer ve společnosti ERTICO, odborník na CCAM a koordinátor projektu FAME, se zúčastnil posledního break outu, kde se hlouběji věnoval různým aplikacím CCAM a scénářům, kde lze automatizaci na cestách využít.

První den se v Autoworldu konala akce pro navázání kontaktů, kterou společně s EUCARem pořádala organizace EUCAD a na níž projekty zapojené do EUCADu představily svá inteligentní dopravní řešení. Vedle projektu FAME se akce zúčastnily různé projekty vedené společností ERTICO a financované EU, například SHOW, PoDIUM, SINFONICA, IN2CCAM, eCharge4Drivers a SUNRISE. Tyto projekty vystavovaly své inovace a metodiky týkající se řešení CCAM, přístupnosti, inkluzivity a inteligentních nabíjecích služeb.

Během konference byla představena čtyři automatizovaná vozidla z projektu SHOW, který je největší a nejucelenější evropskou demonstrací v reálném městském provozu. V budově Evropské komise v Berlaymontu byly vystaveny automatizované kyvadlové vozy EasyMile a FZI, mikrobus Centra dopravního výzkumu CDV a automatizovaný automobil TNO. V budově Charlemagne fungovaly doručovací roboty Yape, které zaujaly účastníky konference. Vozidla si prohlédla delegace na vysoké úrovni, včetně zástupců CINEA, Clean Planet a Generálního ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise. Henriette Cornet, koordinátorka projektu z UITP, diskutovala o potřebě rychlosti, větších vozových parků a nutnosti mít skutečné komerční služby průřezové zasedání 2 na téma "Zdokonalení strategického partnerství CCAM".

Celý článek najdete na stránkách ERTICO zde.

Ve Spojeném království se nedaří plnit cíle aktivní dopravy kvůli nedostatku finančních zdrojů
15. 6. 2023

Zpráva NAO uvádí, že nedostatky ve financování a dosažení stanovených cílů v oblasti pěší a cyklistické dopravy jsou významným problémem a představují překážku při plnění dlouhodobých cílů udržitelnosti ve Spojeném království.