Revoluce v parkování: nejnovější chytrá řešení pro bezproblémové a efektivní parkování
10. 7. 2023

Jaká řešení přináší moderní technologie?

ŘEŠENÍ PARKOVÁNÍ NA ULICÍCH A VYMÁHÁNÍ PRÁVA
Efektivní správa parkovacích míst na ulici je zásadní pro snížení přetížení a zajištění bezproblémového parkování. Zavedení chytrých parkovacích řešení výrazně zlepšilo zkušenosti řidičů s parkováním a umožnilo úřadům účinněji vymáhat dodržování parkovacích předpisů. Jednou z takových technologií je používání levných senzorů, které monitorují dostupnost parkovacích míst v reálném čase. Tyto snímače přenášejí data do centralizovaného systému, k němuž mají řidiči přístup prostřednictvím aplikací pro chytré telefony, a poskytují jim tak informace o volných parkovacích místech v okolí.

Příkladem fungování technologií parkování na ulicích je město Leuven v Belgii. Město zavedlo chytré parkovací řešení nazvané „Shop and Go“ pro parkování mimo ulice v blízkosti historického centra města a nákupních ulic, kde se auta nevyskytují. Tento systém nabízí malý počet bezplatných parkovacích míst na ulici a umožňuje řidičům parkovat maximálně 45 minut šest dní v týdnu. Pro sledování délky parkování jsou instalovány parkovací senzory, které digitálně monitorují dobu strávenou vozidly na těchto parkovacích místech. Pokud vozidlo překročí časový limit, obsluha parkoviště obdrží oznámení a řidiči může být udělena pokuta. Tato integrace parkovacích senzorů a digitálního monitorování zajišťuje účinné prosazování parkovacích předpisů a podporuje obrat parkovacích míst v oblastech s vysokou poptávkou.

Integrace automatizovaných platebních řešení s telefonem navíc odstranila potřebu tradičních parkovacích automatů, což zjednodušilo proces placení a zkrátilo čas strávený hledáním drobných. Řidiči mohou pohodlně a snadno platit za parkování prostřednictvím svých chytrých telefonů, což zajišťuje bezproblémový provoz a minimalizuje riziko porušení parkovacích předpisů.

ŘEŠENÍ PARKOVÁNÍ MIMO ULICE
Na druhé straně je nedílnou součástí parkovacího průmyslu také parkování mimo ulice. Parkovací zařízení, která se nacházejí mimo veřejné ulice a komunikace, se běžně nacházejí v různých prostředích, jako jsou komerční budovy, obytné a komerční nemovitosti, hotely a také je nabízí jednotliví soukromí vlastníci, kteří obvykle mohou nabídnout vyhrazená parkoviště nebo stavby, které jsou účelově postaveny pro vozidla a poskytují bezpečné a organizované parkovací prostředí.

Mezi nejnovější parkovací technologie a řešení, která přinášejí revoluci v oblasti parkování a zlepšují kvalitu života ve městech, patří:
  • Automatizované parkovací systémy: Automatizované parkovací systémy se staly slibným řešením, jak maximalizovat využití parkovacích míst, zejména v městském prostředí, kde je parkovacích míst nedostatek.
  • Řešení parkování pomocí umělé inteligence: Využití umělé inteligence výrazně proniklo do parkovacího průmyslu a nabízí inovativní řešení pro zefektivnění parkovacího provozu.
  • Internet věcí (IoT) v oblasti parkování: Internet věcí: Chytrá parkovací řešení s podporou IoT umožňují bezproblémové propojení a komunikaci v reálném čase mezi různými prvky parkovacího systému.
  • Platformy pro rezervaci parkování: S rozvojem ekonomiky sdílení se objevily platformy, které umožňují firmám i jednotlivcům pronajímat nevyužitá parkovací místa.
  • Nabíjecí stanice pro elektromobily: S rostoucí oblibou elektromobilů je novým trendem zřizování nabíjecích stanic v rámci parkovacích zařízení mimo ulice.

Celý článek najdete na stránkách Intertraffic zde.

Společnost GCTD spouští v kalifornském jižním Oxnardu dopravu na vyžádání
7. 7. 2023

Společnost GCTD spouští v kalifornském jižním Oxnardu dopravu na vyžádání

Nová služba na vyžádání GO Now společnosti Gold Coast Transit District nabízí flexibilitu a pohodlí pro dojíždějící a zajišťuje dopravu na pochůzky, nákupy, do práce a za osobními aktivitami v jižní čtvrti Oxnard.