Přímé vymáhání se blíží   (první část)
12. 7. 2023

Přímé vymáhání se blíží (první část)

Jak dlouho ještě budeme muset čekat na svět, ve kterém bude přímé vymáhání pomocí vysokorychlostního vážení v pohybu každodenní realitou? Tom Stone hovoří s odborníky, kteří se tomuto cíli přibližují, a objevuje další způsoby, jakými se WIM rozšiřuje.

Svatý grál přímého vynucování při vysokých rychlostech zůstává pro většinu jurisdikcí na světě stále nedosažitelný. Nicméně ti, kteří v tomto odvětví pracují, odhodlaně prosazují tento koncept a jsou také optimističtí, že dříve či později se tento typ vynucování stane stejně běžným jako rychlostní radary.

"Jde o to, aby probíhala komunikace  aby se vypracovaly předpisy, které dávají smysl, a aby se zohlednilo, co tato technologie umí a co ne," říká Leonardo Guerson, produktový manažer WIM a aplikační inženýr ve společnosti Intercomp. "A myslím, že je to jen otázka času, lidé to tak moc chtějí, že je nevyhnutelné, že se k tomu dostaneme."

Ale zatímco první výzvou je jednoznačně detekce a měření všech faktorů, které mohou ovlivnit přesnost odečtu, možná ještě větší výzvou je stanovení zákonných limitů těchto faktorů, při jejichž překročení by se na odečet neměl brát ohled.

Nová éra WIM
Důvodem Guersonova optimismu je mimo jiné loňské schválení typu tenzometrických páskových snímačů Intercomp pro vysokorychlostní vážení v pohybu (HS-WIM) v Brazílii. Tato technologie byla schválena pro přímé prosazování jako součást řešení společnosti Fiscal Tech, čímž se senzory staly prvními svého druhu v této jihoamerické zemi.

Systém HS-WIM byl certifikován brazilským Národním metrologickým institutem (INMETRO) pro třídu 2B, což znamená ±3,5 % pro měření celkové hmotnosti vozidla a ±8 % pro měření hmotnosti skupiny náprav. Ačkoli je však samotná technologie nyní certifikována jako dostatečně přesná pro přímé vymáhání, přetrvávají problémy při vývoji regulačního rámce.

Dynamický problém
Podstata problému spočívá v tom, že bez ohledu na přesnost snímače, pokud vozidlo prudce brzdí nebo zrychluje, nebo pokud fouká silný vítr nebo se trajektorie vozidla během vážení mění, je nemožné získat přesný údaj. "Na přesnost může mít negativní vliv také počasí, a to v důsledku kolísání teploty a sněhu a ledu na senzorech a okolních površích vozovky," říká Rish Malhotra, generální ředitel společnosti IRD, která se zabývá integrací systémů WIM a vývojem elektroniky. "Mnoho faktorů může snížit konzistenci do té míry, že senzory WIM, které splňují kritéria přímého vynucení v ideálním testovacím prostředí, nedosahují v praxi potřebné úrovně spolehlivosti.

"Integrace dalších typů snímačů, jako je strojové vidění a umělá inteligence, pomáhá odhalit dynamické vlivy na přesnost hmotnosti. Nejvyšší důvěryhodnost je podle nás výsledkem multimodálního přístupu založeného na fúzi senzorů."

"Jak tuto konverzaci přetavíme do fungujícího předpisu, který zaručí, že žádné vozidlo, které splňuje předpisy, nedostane pokutu za přetížení?" ptá se Guerson. "To je výzva pro přímé vymáhání a je to starost, kterou mají všichni, když píší tyto předpisy - zaručit, že nikdo nedostane pokutu omylem."

Noční můrou pro silniční úřady jsou dopravci, kteří zpochybňují údaje HS-WIM vlastními, ověřenými údaji o statické hmotnosti provedenými v jejich depu nebo v místě určení.

Pokračování článku najdete v zítřejším vydání novinek.

Článek najdete na stránkách tti zde.
Image: www.pixabay.com

Efektivita a flexibilita: Dekódování nizozemských dopravních signálů
11. 7. 2023

Efektivita a flexibilita: Dekódování nizozemských dopravních signálů

Čím se liší dopravní značky v Nizozemsku od svých severoamerických protějšků?