Přidání nových funkcí kooperativní infrastruktury (CITS) do londýnského testovacího prostředí SMLL
28. 6. 2023

SMLL, londýnské testovací pracoviště Laboratoře dopravního výzkumu (TRL), oznámilo, že do svého testovacího pracoviště přidalo nové funkce kooperativní infrastruktury (CITS), které byly použity v úspěšném projektu ServCity robotaxi CAV.

Průlomový projekt ServCity, v jehož rámci se po ulicích Woolwiche samočinně pohyboval Nissan Leaf, ukázal potenciál získávání živých dat ze silniční infrastruktury pro zlepšení rozhodovacích schopností vozidel CAV.

Navrhování a provozování této kooperativní zkoušky CITS otevřelo nové vzrušující možnosti pro vývoj bezpečnějších a spolehlivějších CAV, poznamenala společnost TRL. Nové funkce zkušebního zařízení rozšiřují scénáře, které jsou k dispozici pro ověření výkonnosti CAV, aniž by bylo nutné pro každou oblast návrhu provozu (ODD) vypracovávat specifické bezpečnostní případy.

Zkouška v ServCity znamenala významný milník v plánu zavádění CAV, protože se podařilo úspěšně získat živá data ze stávající infrastruktury v silniční síti. Tyto nové zdroje dat umožňují vozidlu přijímat včasná rozhodnutí o plynulé navigaci v přetíženém provozu. Obvykle jsou operace důležité pro bezpečnost v rámci CAV prováděny samostatně. Problémy s odpovědností, nedůvěra v kvalitu dat a riziko zpoždění při přístupu k bezpečnostně důležitým informacím z externích zdrojů byly důvodem pro tento přístup.

Projekt ServCity však díky využití vlastností testovacího zařízení pomohl prozkoumat možnosti využití snadno dostupných externích dat ke zvýšení situačního povědomí CAV a zlepšení jeho výkonnosti. Hlavní obava inženýrů se týkala důvěryhodnosti externích dat. Nicméně projekt identifikoval slibné případy použití, kdy spolehlivé a kvalitní informace z externích dat mohou rozšířit snímání ve vozidle, což povede ke zlepšení uživatelského komfortu a bezpečnosti.

Jedním z vrcholů projektu bylo zasílání zpráv z autobusového stanoviště, které upozorňovaly CAV na přítomnost autobusu v jízdním pruhu u stanoviště. Konkrétně bylo zjištěno, že příjem zpráv ze stanoviště (které bylo mimo dohled za rohem) přibližně 250 m před vozidlem neposkytuje dostatečné varování, aby vozidlo mohlo s předstihem provést změnu jízdního pruhu. K zajištění efektivity by muselo mít informace již 700 m před zatáčkou.

Testovací pole bylo pro účely zkoušek rozšířeno a nyní zahrnuje hustě obydlenou čtvrť, kde bylo zjištěno, že k tomu, aby vozidlo CAV vhodně reagovalo na upozornění na zaparkované vozidlo blokující silnici, je zapotřebí několika na sebe navazujících zpráv. Tento prvek zkoušek poskytuje informace o požadavcích na návrh sdílení dat, které by byly užitečné pro podporu časného cíle vytvoření automatizovaných služeb pro činnosti na první/poslední míli.

Celý článek včetně obrázku najdete na stránkách tti zde.

Národní síť ITS vede debatu o inteligentní intermodální nákladní dopravě
27. 6. 2023

Národní síť ITS vede debatu o inteligentní intermodální nákladní dopravě

Síť národních asociací ITS představila na Evropském kongresu ITS v Lisabonu speciální sekci věnovanou inteligentní intermodální nákladní dopravě.  Zasedání přilákalo plný sál účastníků, kteří se zapojili do živé a informované diskuse.