POLIS zveřejňuje novou zprávu o dynamickém řízení parkování v ulicích měst
14. 4. 2023

POLIS zveřejňuje novou zprávu o dynamickém řízení parkování v ulicích měst

POLIS vydala novou zprávu o dynamickém řízení parkování v ulicích a vy máte dobrý důvod k nadšení!

U příležitosti veletrhu AUTONOMY Paříž 2023 vydává POLIS zprávu "Empowering local authorities towards successful dynamic curbside management" (Posílení postavení místních orgánů na cestě k úspěšnému dynamickému řízení parkování v ulicích), kterou vypracovala pracovní skupina POLIS pro parkování.

Evropská města a regiony čelí rostoucím nárokům na mobilitu osob, zboží a služeb. V minulosti byly tyto požadavky na mobilitu uspokojovány rozšiřováním kapacit, ale nyní musí města kvůli nedostatku prostoru a klimatickým závazkům fungovat v určitých hranicích: to vede k potřebě inovací, které jim umožní optimálněji využívat prostor k uspokojení rostoucích požadavků na mobilitu.

Rostoucí poptávka po mobilitě vede k rostoucí poptávce po přístupu k uličnímu parkování. Obrubník je místem, kde dochází k přesunu funkce mezi dopravní funkcí a aktivitami na ulici, kde se lidé, zboží a služby přestávají pohybovat a vytvářejí hodnotu pro město. Omezené množství prostoru u obrubníku, který je k dispozici pro jeden dopravní systém, vede ke konfliktům ohledně rozdělení prostoru mezi různé uživatele a způsoby využití. Navíc se v tomto omezeném prostoru prezentují další inovativní funkce v důsledku nových modelů služeb mobility, jako je například spolujízda a e-koloběžky, a soutěž o prostor se šíří jako požár, protože není typická pouze pro centra měst s vysokou intenzitou dopravy, ale vyskytuje se i v klidnějších oblastech.

Vysoká poptávka po přístupu k obrubníkům a omezené množství prostoru na obrubnících vyžaduje dynamičtější využití prostoru na obrubnících, aby bylo možné tyto požadavky uspokojit. Odklon od statického parkování vozidel každopádně nabízí možnost "otevřít" prostor pro rychlou dodávku osob a zboží nebo dočasné parkování.

Zatímco účinky těchto typů opatření a strategií na obrubník byly zkoumány (často odděleně), procesní prvky pro úspěšnou implementaci byly značně opomíjeny, což ponechává místní orgány v nevědomosti a omezuje evropskou implementaci pokročilých řešení dynamického řízení obrubníků. POLIS to chce změnit.

Zpráva pojednává o významu dynamické strategie pro místní úřady v oblasti okrajových zón a o tom, jak ji úspěšně realizovat. Zatímco předchozí výzkumy se zaměřovaly na dopravně-inženýrské hledisko, tato zpráva zkoumá pět opomíjených pilířů, které přispívají k úspěšné implementaci dynamického řízení uličního parkování.
  1. Fyzický návrh ulice
  2. Místní pravidla regulace
  3. Implementace technologií a digitálních služeb
  4. Zapojení zainteresovaných stran
  5. Institucionální úprava

Zpráva se rovněž zabývá prací, kterou EIT Urban Mobility a POLIS vykonaly v oblasti flexibilního řízení uličního parkování. Zaměřuje se zejména na osm kroků hodnocení a implementace dynamického parkování:
  1. Poznejte ulice. Jaký je jejich účel?
  2. Předvídejte vliv na přesun parkování
  3. Udělejte si místo  pro vznikající módy mobility
  4. Vytvořte tým, který bude řídit rozdílnou poptávku po parkovacích místech flexibilním způsobem a v reálném čase
  5. Standardizujte informace o využití parkovacích míst v ulicích
  6. Přemýšlejte o parkovacích místech v ulicích jako o flexibilním prostoru a podle toho plánujte
  7. Řiďte  uliční parkování dynamicky
  8. Monitorujte okolní dopravní aktivity.

Celou zprávu najdete zde.
Článek najdete na stránkách POLIS zde.

Ransomware
13. 4. 2023

Ransomware "pravděpodobně" cílí na OT systémy v dopravě, varuje kybernetická agentura EU

Podle nové analýzy se útoky ransomwaru staly nejvýznamnější kybernetickou hrozbou, které čelí odvětví dopravy v Evropské unii.