Bosch a VW získávají informace v reálném čase pro mapy s vysokým rozlišením
16. 8. 2021

Bosch a VW získávají informace v reálném čase pro mapy s vysokým rozlišením

Je možné pomoci automatizovanému řízení dosáhnout průlomu pouhou jízdou? Jistě - alespoň pro řidiče za volantem VW Golf 8. Během jízdy mohou tato vozidla poskytovat informace pro silniční signaturu Bosch. Cloudová služba využívá reálná dopravní data ze senzorů k poskytování vícevrstvých map s vysokým rozlišením a k jejich aktualizaci. Pro jízdu, která je stále více automatizovaná, je tato funkce klíčová.

Mapová data umožňují získání následujících výhod:
  • Průběžné aktualizace: tok informací z reálného silničního provozu zajišťuje, že mapové vrstvy jsou vždy aktuální.
  • Vysoce přesná lokalizace: porovnávání aktuálních dat z okolních senzorů s uloženými mapovými informacemi zajišťuje přesnou lokalizaci.
  • Vyšší bezpečnost na silnicích: přidání mapových dat k senzorům vozidla pomáhá zvýšit robustnost a komfort asistenčních systémů řidiče.
  • Velký vozový park: Vozy VW Golf 8 na evropských silnicích pomáhají vytvářet silniční podpis Bosch

"Těší nás, že společně s partnery dnes dláždíme cestu k mobilitě zítřka," říká Dr. Mathias Pillin, prezident divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch.

Pokud budou auta v budoucnu jezdit sama, budou potřebovat velmi přesné digitální mapy a budou přesně vědět, kde se na těchto mapách nacházejí. Přesně to nabízí systém Bosch Road Signature: pomocí informací z radarových a video senzorů a údajů o pohybu vozidla rozšiřuje běžné navigační mapy o další vrstvy pro lokalizaci a řízení vozidla. Tyto dodatečné vrstvy jsou kompatibilní s typickými mapovými formáty. V současné době probíhá generování dat pro nastavení silniční signatury. Od roku 2023 budou vozidla vybavena tímto podpisem spolu s počátečním objemem služeb. Společnost Bosch plánuje využívat aktuální data k průběžnému rozšiřování signatury a její aktualizaci. Zatímco ostatní úrovně map skutečně naplno rozvinou svůj potenciál zejména ve vozidlech vybavených funkcemi hands-free úrovně 2 a vyšší, nabízejí výhody i na nižších úrovních. "Čím více vozidel bude poskytovat informace nyní a v budoucnu, tím větší a robustnější bude databáze pro automatizované a asistované řízení," říká Pillin.

VW je v Evropě v čele s velkoprostorovým modelem Golf 8, další vozidla budou následovat. Konkrétně řešení funguje takto: vozový park během jízdy využívá okolní senzory k vytváření informací o orientačních bodech, jako jsou dopravní značky, svodidla, obrubníky a značení jízdních pruhů. Vozidla odesílají data zcela anonymně prostřednictvím cloudu VW do cloudu Bosch. Kromě toho jsou přenášeny pouze informace, které jsou potřebné pro mapové vrstvy. Na tomto základě je v cloudu Bosch vytvořen podpis vozovky, čímž vzniká jakési digitální dvojče reálného prostředí.

Celý článek najdete na stránkách bosch-presse.de zde.

Počet instalovaných systémů pro správu vozového parku v Evropě do roku 2024 dosáhne 19,9 milionu
9. 8. 2021

Podle nové výzkumné zprávy analytické společnosti Berg Insight, která se zabývá internetem věcí, činil na konci roku 2019 počet aktivních systémů pro správu vozového parku nasazených ve flotilách užitkových vozidel v Evropě 10,6 milionu.