Navigace ve vnitrozemí: Sledování autobusů v reálném čase v regionech australského Nového Jižního Walesu
29. 11. 2023

Zatímco uživatelé veřejné dopravy ve velkých městech po celém světě jsou obvykle obeznámeni s pohodlným sledováním cesty v reálném čase při každodenním dojíždění autobusem, v regionální Austrálii je situace jiná.

Austrálie je jednou z nejřidčeji osídlených zemí na světě, a přestože většina jejího území je považována za regionální, většina obyvatel žije v metropolitních oblastech v blízkosti pobřeží. Nový Jižní Wales (NSW) je australský stát o rozloze více než 800 000 km2; je větší než Španělsko a Spojené království dohromady.

Výkonný ředitel odboru inteligentních dopravních systémů společnosti Transport for NSW John Paul Ahern uvedl, že oddělení pracuje na inovativních řešeních, která jsou vhodná pro regionální dopravu. „Poskytujeme služby a technologie přizpůsobené jedinečné síti veřejné dopravy v regionech Nového Jižního Walesu, které odpovídají potřebám zákazníků, přičemž si uvědomujeme, že způsoby cestování se liší od těch v metropolitních oblastech,“ řekl Ahern. „Jednou ze zajímavých iniciativ je ambiciózní program instalace nejmodernější technologie pro počítání cestujících a sledování vozidel v celém vozovém parku smluvních autobusů veřejné dopravy, a to i na venkově a v regionech Nového Jižního Walesu.“

Jakmile je autobus vybaven touto technologií, mohou cestující pomocí různých aplikací, včetně vlastní aplikace plánování cest společnosti Transport for NSW, sledovat vozidlo a v reálném čase získat informace o tom, kde se jejich autobus nachází, kdy má přijet a jak je plný. Tyto informace může využívat a šířit také několika aplikacím třetích stran.

„Zatímco autobusy v metropolitních oblastech Nového Jižního Walesu, jako je Sydney, jsou tímto zařízením vybaveny již několik let, replikace tohoto zařízení v regionech prostřednictvím našeho programu Transport Connected Bus (TCB) je významným a složitým počinem,“ pokračoval Ahern. „Díky tomuto programu se veřejná doprava v regionech Nového Jižního Walesu stává dostupnější a pohodlnější, protože umožňuje lidem snadněji a s menším stresem nastoupit do autobusů.

‚Aktuální informace o cestě na dosah ruky pomáhají cestujícím lépe plánovat své cesty a poskytují přehled rodičům a pečovatelům, kteří čekají na zastávce na své dítě, staršího příbuzného nebo jiné blízké.“

Program TCB je postupně zaváděn a touto technologií je již vybaveno více než 1 400 autobusů. Nedávno oznámené zavedení třetí fáze navíc znamená, že touto technologií bude vybaveno dalších 1 800 autobusů.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Město Stirling jako první v Austrálii zahájilo zkušební provoz bezkolejné tramvaje
28. 11. 2023

Australské město Stirling provádí zkoušky první bezkolejové tramvaje v celé zemi, 30 metrů dlouhého vozidla s nulovými emisemi, dosahující rychlosti až 70 km/h s vyhrazeným jízdním pruhem a předností na semaforech.