MARTA Reach: Skvělý způsob, jak utužit vztah cestujících s veřejnou dopravou
6. 6. 2022

MARTA Reach: Skvělý způsob, jak utužit vztah cestujících s veřejnou dopravou

Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority (MARTA) poskytla exkluzivní informace o svém nedávno spuštěném pilotním programu sdílení jízd na vyžádání: „MARTA Reach“, který se snaží zajistit osobní dopravu za nízkou cenu kombinací sdílení jízd na vyžádání a veřejné dopravy.

Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority (MARTA), jedna z největších veřejných dopravních agentur v USA, přepraví ročně v regionu metropole Atlanty miliony lidí prostřednictvím 38 stanic těžké železnice a 12 stanic lehké železnice, 9 000 autobusových zastávek a paratransitních služeb. S cílem vyzkoušet, jak lze využít služby sdílené jízdy na vyžádání k propojení zákazníků v oblastech s nedostatečnou dopravní obslužností s autobusovým a železničním systémem v metropolitní oblasti Atlanty, zahájila nedávno společnost MARTA ve spolupráci s Georgijským technologickým institutem (Georgia Tech) šestiměsíční pilotní program nazvaný MARTA Reach.

MARTA Reach bude testovat, jak lze využít kyvadlovou dopravu na vyžádání takovým způsobem, aby se zákazníci mohli snáze a rychleji dostat do svých cílů pomocí přepravy poskytované společností MARTA a minimalizovat čekání a chůzi. V podstatě něco ve stylu platform pro sdílení jízd, jako jsou Uber nebo Lyft, ale tato služba má nízký paušální poplatek, stejný jako běžné jízdné (2,50 dolaru), navíc jsou přestupy na autobusy a železnici zdarma. V současnosti pilotní projekt probíhá ve všední dny od 6:00 do 19:00 a jedná se o skutečnou službu sdílené jízdy, což znamená, že během jízdy mohou být vyzvednuti a vysazeni další cestující.

Prozatímní generální ředitel a výkonný ředitel společnosti MARTA Collie Greenwood říká, že spojení sdílené jízdy na vyžádání s veřejnou dopravou umožňuje společnosti MARTA poskytovat osobní dopravu za nízkou cenu a slouží jako důležité spojení s větším systémem MARTA pro zákazníky v oblastech, kde doprava není dostatečně zajištěna.

Ředitel Greenwood dále uvedl: „Společnost MARTA by ráda zjistila, jak je služba využívána a zda by se dala zavést a rozšířit. V současné době zkoumáme možnost přepracování celé naší autobusové sítě, abychom se ujistili, že se naše služby přizpůsobují měnícím se potřebám našich zákazníků a měnícímu se prostředí v oblasti poskytování služeb. MARTA Reach by mohla pomoci doplnit tento redesign tím, že nabídne spojení na první a poslední míli s větším tranzitním systémem.“

Pilotní projekt MARTA Reach slouží třem strategickým částem města: Západní Atlantě, Belvedere Parku a Fort Gillem. Tyto čtvrti byly vybrány nejen proto, že v nich v současné době není dostatečná dopravní obslužnost, ale také kvůli rozdílným potřebám jednotlivých komunit v oblasti dopravy.

V logistickém centru Gillem ve Fort Gillem se nacházejí velká centra elektronického obchodu a distribuce s tisíci zaměstnanci, kteří by mohli mít zájem využívat efektivnější dopravu. Západní Atlanta je obytná, silnice jsou často příliš úzké pro standardní autobusy a Belvedere Park je smíšená čtvrť, která kombinuje obchodní a obytné zóny.

David Matthews, generální ředitel společnosti Kroger Fulfillment Center ve Fort Gillem, je přesvědčen, že MARTA Reach představuje velmi potřebné řešení pro zaměstnance, kteří potřebují spolehlivou dopravu. „V komplexu Gillem Logistics pracuje přibližně 2 500 zaměstnanců v 17 podnicích, kteří potřebují spolehlivou dopravu. Myslím, že služba na vyžádání by mohla mít pozitivní dopad na schopnost společnosti Kroger přilákat a udržet si lidi, kteří chtějí pracovat,“ řekl Matthews.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Chytrá technologie automaticky zapne zelenou pro vozidla záchranné služby
3. 6. 2022

Chytrá technologie automaticky zapne zelenou pro vozidla záchranné služby

Testováním prochází nová technologie, která by mohla zajistit automatické rozsvícení zelené na semaforech pro vozidla záchranné služby.